Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 lutego. Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany
19/10/2012 - 11:28

Zbliża się Tydzień Misyjny i spotkanie Róż Różańcowych

W niedzielę – 21 października obchodzić będziemy Niedzielę Misyjną. To dzień solidarności w całym Kościele powszechnym.
Światowy Dzień Misyjny ustanowiony został 14 kwietnia 1926 r. przez papieża Piusa XI. Służy on budzeniu świadomości misyjnej i odpowiedzialności za misyjne dzieło Kościoła wśród wszystkich jego członków. Katolicy na całym świecie otaczają modlitwą i wspomagają ofiarą materialną misyjne dzieło Kościoła.
- Współcześnie misyjność nie uległa osłabieniu, co więcej, nastąpił wydatny rozwój refleksji teologicznej i pastoralnej w tym zakresie, a zarazem znów jawi się ona jako pilna, zwiększyła się bowiem liczba osób, które jeszcze nie znają Chrystusa – czytamy w tegorocznym orędziu misyjnym, które napisał papież Benedykt XVI. (Cały dokument można przeczytać TUTAJ)
Ofiary składane na tacę w Światowy Dzień Misyjny we wszystkich parafiach świata, również tych najbiedniejszych, tworzą Fundusz Solidarności Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Z tych środków utrzymywani są księża i katechiści pracujący na terenach misyjnych i finansowane projekty specjalne, jak budowy i remonty kościołów, kaplic, domów zakonnych.
Niedziela misyjna rozpoczyna Tydzień Misyjny – tydzień szczególnej modlitwy za misje na całym świecie. W tym roku obchodzony on będzie pod hasłem „Głosić wiarę z radością”. W diecezji tarnowskiej zakończy go XII Diecezjalne Spotkanie Misyjne dla członków róż żywego różańca w bazylice mniejszej w Limonowej - 27 października w 14. rocznicę śmierci ks. Jana Czuby.
Uroczystość rozpocznie się Eucharystią o godz. 10, po niej zaplanowano spotkanie z ks. bp. Andrzejem Jeżem. 
Ks. Jan Czuba został zamordowany 27 października 1998 w Loulombo w Republice Konga. Wówczas do jego wioski przyszli bandyci i zażądali od ks. Jana broni. Nie miał jej, zaczęli więc przeszukiwać dom. Niczego jednak nie znaleźli. Zabrali trochę pieniędzy i wyszli. Pojawił się jednak piąty bandyta z ponownym żądaniem broni, a kiedy polski misjonarz odpowiedział, że jej nie ma, zastrzelił go. Pogrzebano go w pośpiechu w pobliżu kościoła w Loulombo.

(KB)
Źródło: www.diecezja.tarnow.plDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020