Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 sierpnia. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
10/08/2017 - 12:40

Z sądeckim folklorem przez Europę

Orkiestra z Librantowej oraz zespół ,,Świniarsko" wzięły udział w ,,III Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym" który odbył się we włoskim Rimini. Impreza przyciągnęła uczestników z całej Europy.

Nad Adriatyk udały się zespoły m.in. z Turcji, Węgier, Bułgarii i Polski, która była reprezentowana przez Zespół Pieśni i Tańca Świniarsko oraz Orkiestrę OSP Librantowa. Reprezentanci Sądecczyzny jako dwie z zaledwie trzech grup postawiły na muzykę graną na żywo, co spotkało z uznaniem licznie zebranej publiczności.

Zespół ze Świniarska był jednym który w swoim występie zaprezentował zarówno taniec, jak i muzykę i śpiew. Grupa taneczna stanowiła jedną z najmłodszych wśród wszystkich uczestniczących, jednak nie odstawała ona swoimi umiejętnościami, a zespoły korzystające z odtwarzanych podkładów mogły jedynie przysłuchiwać się z zazdrością przygrywającej im kapeli. Oba te elementy  stworzyły spójną całość, którą włoska publiczność nagradzała w pełni zasłużonymi brawami.

Librantowska Orkiestra działająca przy Ochotniczej Straży Pożarnej na scenę udała się jako ostatnia, aby już po zmroku, mocnym akcentem zakończyć festiwal. Z uwagi na charakter imprezy w repertuarze nie zabrakło takich melodii jak chociażby ,, Hej bystra woda", co przypadło do gustu setką zgromadzonych mieszkańców oraz turystów, z których dużą część stanowili Polacy. Jak się okazało, część polskiej publiczności stanowili również rodacy na stałe mieszkający w Rimini, którzy po zakończeniu wydarzenia chętnie rozmawiali i fotografowali się z uczestnikami, gratulując udanych występów.

Nie był to pierwszy raz kiedy Świniarsko i Librantowa reprezentowały gminę Chełmiec poza granicami kraju. Obie grupy regularnie biorą udział w międzynarodowych festiwalach, ostatnimi lat odwiedziły one odpowiednio Grecję i Chorwację oraz Węgry i Czechy. Poza tego typu wyjazdami zespoły uświetniają również uroczystości gminne i parafialne, a w obu miejscowościach nieustannie szkoli się przyszłych muzyków i tancerzy.

Jak przyznają członkowie librantowskiej orkiestry takie wyjazdy łączą przyjemne z pożytecznym, ponieważ reprezentując swój kraj i region, zwiedza się Europę i poznaje ludzi o podobnych pasjach i zainteresowaniach. Obecnie trwają już przygotowania do udziału w kolejnych festiwalach.

Sądeczanie w słonecznej Italii
Tak prezentowały się zespoły z Librantowej i Świniarska podczas lipcowego festiwalu we włoskim Rimini.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)