Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
11/06/2013 - 10:00

XI Biesiada Karpacka w niedzielę 16 czerwca w Miasteczku Galicyjskim

W niedzielę 16 czerwca, w godz. 14.30 - 19.00, w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu odbędzie się XI Biesiada Karpacka. Jak co roku będzie to święto karpackiej kultury tradycyjnej - muzyki, tańca, sztuki, rzemiosła i regionalnych smaków.
Na scenie zaprezentują się zespoły: „Orgonina” z Vranova nad Topl'ou (Słowacja), „Żywczanie” z Żywca i „Piątkowioki” z Piątkowej. Zespół Teatralny Koła Gospodyń Wiejskich z Laskowej przedstawi widowisko "Trza by łobyjś do doktora". Na zakończenie wystąpi folkowa Orkiestra Świętego Mikołaja z Lublina.
Na stoiskach ze sztuką i rzemiosłem będą zorganizowane warsztaty dla uczestników. Najmłodsi też znajdą dla siebie zajęcie. O podniebienia zadbają gospodynie wiejskie i kuchnia węgierska.

Zespół Folklorystyczny ORGONINA z Vranova nad Topl’ou, wystąpi z pieśniami i tańcami regionów Šariš i Zemplin.
Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Piątkowioki", to prawie 100 osobowa grupa uzdolnionych i rozmiłowanych w rodzimej kulturze dzieci i młodzieży w wieku od 4 lat, których głównych celem jest kultywowanie i popularyzacja lachowskiego folkloru. Grupa prezentuje również wiązanki tańców i pieśni innych południowych regionów, są to suity: Tańce Lachów Szczyrzyckich, Tańce polskiego Spisza, Tańce Górali Skalnego Podhala, Tańce Górali Żywieckich, Tańce Krakowiaków.
Orkiestra św. Mikołaja od lat plasuje się w czołówce polskich zespołów folkowych. Rozpoznawalną cechą kapeli jest akustyczne brzmienie i używanie manier wokalnych, m.in. białego śpiewu, zwanego także śpiewokrzykiem. W swoich aranżacjach grupa stosuje instrumenty strunowe: dutar i cymbały, smyczkowe - mazanki, skandynawską nyckelharphę i całą gamę tradycyjnych instrumentów dętych. To one w dużej mierze tworzą specyficzny i niepowtarzalny koloryt brzmienia. Jako jedna z pierwszych kapel wprowadziła do repertuaru muzykę inspirowaną słowiańskim folklorem muzycznym, przede wszystkim polskim, łemkowskim i huculskim i tym inspiracjom pozostała wierna do dziś. Zespół działa przy Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Opr. Jan Gabrukiewicz
Fot. Wrota Małopolski
 






Dziękujemy za przesłanie błędu