Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 sierpnia. Imieniny: Elwiry, Hipolita, Radosławy
09/09/2018 - 09:15

Wyższa uczelnia w Krynicy. Czy jest to możliwe?

Czy w Krynicy powstanie wyższa uczelnia? Pojawił się pomysł, aby wykorzystać budynek gimnazjum im. J. Dietla przy ulicy Szkolnej na utworzenie w nim Wyższej Szkoły Inżynierii Uzdrowiskowej. Obecnie tutaj odbywają się jeszcze lekcje gimnazjalistów. Znajduje się również siedziba rozwijającej się szkoły zawodowej.

Wobec budynku gimnazjum są plany wykorzystania go do kolejnych celów edukacyjnych. Obecnie uczą się w nim gimnazjaliści, ma też siedzibę  świetnie rozwijająca się szkoła zawodowa.  Ale pojawił się również pomył, aby budynek wykorzystać  jeszcze  na miejsce wyższej uczelni.

- Mogłaby w nim powstać Wyższa Szkoła Inżynierii Uzdrowiskowej, kształcąca w obszarze uzdrowiska. Kiedyś  instytut taki  istniał w Nowym Sączu. - mówi burmistrz Dariusz Reśko.

Nie ulega wątpliwości, że uruchomienie takiej placówki oświatowej podniosłoby prestiż Krynicy-Zdroju. Ale nie tylko.

- Uczelnia wyższa dałaby gigantyczny impuls rozwojowy dla całej gminy. Obsługa ośrodka akademickiego to ogromny i niezwykle dochodowy biznes. - dodaje burmistrz. - To nie jest jeszcze taki etap, że mogę już ogłosić na sto procent powstanie wyższej uczelni, ale  pewne rozmowy są w tym temacie prowadzone.

Z kadrą nie byłoby problemu. Naukowcy przyjeżdżają  do mniejszych ośrodków akademickich z większych miast. Poza tym na terenie Krynicy są osoby  z tytułami naukowymi, które mogłyby zaangażować się w  nauczanie. Jesteśmy na etapie wdrażania reformy. Nowa formuła sprzyja takim inicjatywom.

(MKA). fot. aut.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)