Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 2 marca. Imieniny: Halszki, Heleny, Karola
24/04/2023 - 11:10

Wystawa malarstwa Kazimierza Twardowskiego na seminarium poświęconym ochronie środowiska

Prawie 20 akwareli Kazimierza Twardowskiego towarzyszyło seminarium „Środowisko naturalne - atut czy przeszkoda w rozwoju?”, organizowanym przez Fundację Sądecką w siedzibie firmy Wiśniowski w Wielogłowach. Poetyckie krajobrazy Sądecczyzny i inspirowane jej bogatą przyrodą obrazy idealnie wpisały się w klimat toczonych dyskusji m.in. o ochroni środowiska i różnorodności sądeckiej przyrody.

„To już nie są konkretne krajobrazy – są to uniwersalne metafory, które traktują o cudowności natury” – pisał o malarstwie Kazimierza Twardowskiego przed kilkoma laty Wojciech Kotasik we wstępie do albumu prac.

- Cała ta wystawa dobrze wpisuje się w tematykę tego spotkania. Moja cała twórczość jest oparta na inspiracji z natury, ale nie jest to kopiowanie, ilustrowanie, tylko czerpanie inspiracji twórczych z tego piękna, niezależnie od szerokości geograficznej. Tutaj pokazuję obrazy inspirowane urokiem Sądecczyzny. Są pejzaże np. Dunajca z okolic Tylmanowej czy Kurowa, ale także inspirację fragmentem natury, m.in. drzewa czy zapomnianego ogrodu – zaznacza Kazimierz Twardowski.

Artysta w czasie studiów i okresie po nich malował dużo olejnych obrazów, ale z czasem wybrał akwarelę.

- To trudna i najstarsza technika malarska, najbliższa mojej estetyce – dodaje.

Na co dzień obrazy Kazimierza Twardowskiego można oglądać w jego prywatnej galerii w Naszacowicach (nr 86) w gminie Podegrodzie.

***

Kazimierz Twardowski. Urodzony w 1952 r. w Olszance koło Nowego Sącza. Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom z malarstwa w 1977 r. Od 1975 r. obrazy prezentowane na wielu wystawach indywidualnych w Polsce i udział w licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Obrazy w zbiorach muzealnych w Polsce i kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą m.in. w Niemczech, Austrii, Holandii, Japonii, Kanadzie, Meksyku, Norwegii i Francji.

[email protected], fot. JBDziękujemy za przesłanie błędu