Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 25 września. Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
22/01/2020 - 19:35

Wysowa: prawosławnej cerkwi św. Archanioła Michała przywrócą dawny blask

Zabytkowa, osiemnastowieczna prawosławna cerkiew pw. św. Archanioła Michała w Wysowej-Zdroju od lutego 2019 roku przechodzi renowację. Prace remontowe przywrócą jej dawny wygląd i blask.

W lutym 2019, w ramach projektu „Wschodniosłowiańskie dziedzictwo kulturowe - konserwacja, renowacja, digitalizacja drewnianych cerkwi i ich wyposażenia w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Podlasiu”, dofinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, rozpoczął się remont zabytkowej, prawosławnej świątyni pw. św. Archanioła Michała w Wysowej-Zdroju.

Celem projektu jest odbudowa tradycji prawosławnej wzdłuż wschodniej granicy Unii Europejskiej, z jednoczesnym wsparciem rozwoju turystyki kulturowo-religijnej.

Modernizacja cerkwi pw. św. Archanioła Michała obejmuje przywrócenie jej pierwotnego wyglądu zewnętrznego poprzez: położenie gontu na elewacji zewnętrznej, rekonstrukcję schodów i bramy wejściowej oraz odnowienie stolarki okiennej i wymianę podłogi.

Konserwacji zostanie poddana polichromia, wymieniona będzie instalacja elektryczna. Zagospodarowane zostanie też teren wokół świątyni.

Cerkiew pw. św. Archanioła Michała wybudowano w 1779 roku. Z czasem została rozbudowana (1874, 1910-1913) i ozdobiona polichromią (1912-1913 r.). Po wygnaniu Łemków podczas „Akcji Wisła”, w latach 1947-1956 nie była użytkowana. Zamieniono ją na skład materiałów budowlanych i nawozów sztucznych.

W 1958 roku restytuowano parafię prawosławną, która funkcjonuje przy Prawosławnym Męskim Domu Zakonnym pw. Opieki Matki Bożej w Wysowej-Zdroju i liczy ok. trzydziestu osób.
Wewnątrz świątyni znajduje się zabytkowy, późnobarokowy ikonostas oraz malowidła z I połowy XX w. 24 lutego 1986 roku została wpisana do rejestru zabytków.

(MK) fot. aut.Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe