Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
02/12/2022 - 10:20

Wymieniają gonty na zabytkowym kościele w Roztoce Wielkiej [ZDJĘCIA]

Niedługo kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Roztoce Wielkiej (gmina Łabowa) zmieni się nie do poznania. Właśnie trwają prace przy wymianie gontów.

Wspomniany kościół w Roztoce Wielkiej był dawniej łemkowską cerkwią grekokatolicką. Budynek w obecnym kształcie został wzniesiony w 1819 roku. Obecnie świątynia jest kościołem filialnym parafii rzymskokatolickiej Matki Bożej Anielskiej w Nowej Wsi.

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa to jedna z kilku zabytkowych perełek na mapie gminy Łabowa. W 1964 roku świątynia została wpisana na listę zabytków. Ponad 100-letnia budowla jest obecnie remontowana.

W kościele w Roztoce Wielkiej wymieniane są gonty. Stare, drewniane elementy zostaną zastąpione nowymi, dzięki czemu świątynia odzyska dawny blask.  

Jak mówi proboszcz parafii w Nowej Wsi, ksiądz Wojciech Ochalik, to wszystko nie byłoby możliwe bez dofinansowania od Lasów Państwowych. Parafia wzięła udział w konkursie „Drewno jest z lasu”, organizowanym przez Lasy Państwowe i zakwalifikowała się jako beneficjent.

Umowa została podpisana 22 listopada, a już tydzień później ruszyły prace przy wymianie gontów. Remont przy kościele w Roztoce Wielkiej ma zostać zakończony w połowie grudnia tego roku.

Parafia pozyskała dofinansowanie w wysokości 100 tysięcy złotych, co pozwoli na pokrycie połowy kosztów prac remontowych. Więcej zdjęć można zobaczyć w poniższej galerii. ([email protected], fot. Przemysław Nosal)

Wymieniają gonty na zabytkowym kościele w Roztoce Wielkiej
Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Roztoce Wielkiej (gmina Łabowa) to ponad 100-letnia świątynia, która dawniej służyła jako łemkowska cerkiew. Obecnie przy zabytkowym kościele trwa wymiana gontów (fot. Przemysław Nosal).


Dziękujemy za przesłanie błędu