Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 maja. Imieniny: Igi, Mamerta, Miry
29/04/2021 - 15:45

Wszelkie restrykcje kaloryczne są uznanym czynnikiem przedłużają­cym życie

Każdy rodzaj postu, który aktywuje procesy autofagii, przyczynia się do odmłodzenia organizmu i jego regeneracji.

Autofagia w czasie postu, czyli o mechanizmie samonaprawy

Przełomowym wydarzeniem w dziedzinie autofagii na poście było przyznanie w 2016 roku Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny Japończykowi Yoshinoriemu Ohsumiemu. Odkrył on i wyjaśnił mechanizmy leżące u podłoża autofagii w czasie głodówki. Ten proces polega na trawieniu starych, uszkodzonych lub obumarłych własnych organelli wewnątrzkomórkowych, z których odbudowywane są nowe, młode i pełnosprawne struktury w komórkach.

W procesie autofagii wszystkie zbędne elementy wewnątrzkomórkowe zostają otoczone specjalną błoną, a następnie przetransportowane do stacji rozkładających je enzymatycznie, zwanych lizosomami. Produkty rozkładu są kierowane z powro­tem do cytoplazmy, gdzie mogą być na nowo odzyskane i użyte do budowy komórki (proces recyklingu). Yoshinori Ohsumi zidentyfikował również geny niezbędne do autofagii, wykorzystując w tym celu drożdże piekarskie, i wykazał, że podobne mechanizmy zachodzą w ludzkich komórkach.

Post aktywuje autofagię.
Autofagia jest procesem zachodzącym także w zdrowych komórkach, nie tylko podczas postu. Zdolność tę wykazują wszystkie zdrowe komórki. Jest to mechanizm usuwania niepotrzebnych komponentów, które są odpowiedzialne za objawy starzenia się, analogicznie do sprzątania śmieci. Post pozwala przywrócić tę funkcję w komórkach, w których ten proces został zaburzony. Zatem każdy rodzaj postu, który aktywuje procesy autofagii, przyczynia się do odmłodzenia organizmu i jego regeneracji. Wszelkie restrykcje kaloryczne są uznanym czynnikiem przedłużają­cym życie. Należy do nich również dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej.

Beata Anna Dąbrowska, Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej® i co dalej, wyd. 2 zmienione, Wydawnictwo WAM 2019

Wybór fragmentów: wydawnictwo WAMDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020

„Mecenas Czytelnictwa”