Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
30/12/2020 - 11:30

Wspomnienia sądeczan. Może zainspirują nas do napisania własnej historii?

Zbliża się koniec roku, czas refleksji, wspomnień i podsumowań. Część wydarzeń pamiętamy dobrze, a niektóre nam umykają, choć z chęcią zatrzymalibyśmy ich czar na dłużej. Jak uchronić wspomnienia przed zapomnieniem i przekazać je potomnym?


Zobacz również: Nowy Sącz na czarno-białych fotografiach

We wrześniu i w listopadzie 2020 roku odbyły się warsztaty pisania dzienników i wspomnień ze znanym pisarzem i publicystą Marcinem Wilkiem, które mieli przyjemność obserwować czytelnicy Sądeckiej Biblioteki Publicznej i mieszkańcy naszego regionu. Warsztaty, podczas których uczestnicy pod czujnym okiem prowadzącego - autora poczytnych książek (między innymi biograficznych: ”Kwiatkowska. Żarty się skończyły”, ”Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia”) - zapoznali się z tajnikami pisania dzieł wspomnieniowych, pracy z tekstem oraz z własną pamięcią. Warsztaty można wciąż obejrzeć na bibliotecznym kanale YouTube.

Uczestnicy warsztatów stworzyli własne teksty – krótkie formy wspomnieniowe, które zebrane w antologii ”Krople wody w rzece życia.  Wspomnienia mieszkańców Nowego Sącza i okolic” można zobaczyć na stronie Sądeckiej Biblioteki Publicznej im. J. Szujskiego. Antologia, podobnie jak warsztaty, powstała w ramach ”Sądeckich Dni Literatury” mających promować literaturę i czytelnictwo, szczególnie wśród mieszkańców naszego regionu.

Czytaj też: Mężczyźni czytają Tyrmanda. Jak jego twórczość oceniana jest na przestrzeni lat?

Jeżeli poszukujemy wartościowej lektury na najbliższy czas – może zagłębmy się w niejednokrotnie nostalgiczne i tęskne wspomnienia uczestników warsztatów pisania dzienników i wspomnień. Porównajmy spisane przeżycia z własnymi doświadczeniami. Może odnajdziemy w nich inspirację do napisania własnej historii? ([email protected]), fot. Sądecka Biblioteka Publiczna

Artykuł sponsorowany







Dziękujemy za przesłanie błędu