Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 16 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina
01/08/2020 - 18:30

WSB-NLU: w tym roku padnie rekord rekrutacji? Tak dobrze nie było od 10 lat!

Przyszli studenci już za kilka dni będą mogli sprawdzić wyniki matur. Postanowiliśmy zapytać, jak wygląda rekrutacja na sądeckich uczelniach. Na pierwszy ogień poszła WSB-NLU. Który kierunek cieszy się największym zainteresowaniem? Jak duży wpływ na tegoroczny nabór miała pandemia?

- Z całą pewnością wybuch epidemii nie był niczym dobrym. Strach, przerażenie i ciągłe słuchanie informacji o leku, szczepionce albo czymkolwiek, co spowodowałoby, że człowiek wygra z wirusem, spędzały sen z powiek miliardom osób na całym świecie. Jest jednak pewien aspekt, który zyskał na pandemii – technologia – mówi dr Dariusz Woźniak, rektor WSB-NLU. Cyfryzację uczelni, zarówno tych publicznych, jak i niepublicznych, w ciągu ostatnich 6 miesięcy można porównać do transformacji szkolnictwa wyższego z lat 2005-2019. Jak to możliwe, że 15-letnie działania można było opracować, wdrożyć i zaimplementować w okresie niespełna pół roku?

- W WSB-NLU od zawsze mocno stawialiśmy na IT. Jako uczelnia, która w 2001 roku jako pierwsza w kraju wprowadziła indeks elektroniczny, nie mieliśmy problemu, aby ponownie stać się liderem. Szybkie przejście na nauczanie zdalne czy autorski system CloudA są tym, co wyróżnia sądecki uniwersytet z ulicy Zielonej, a jednocześnie stanowi milowy krok w kierunku innowacyjnych rozwiązań, wykorzystywanych w szkolnictwie wyższym.

Czytaj też: Paraliż edukacyjny trwa - WSB ma na to sposób? Cała Polska kieruje wzrok na Nowy Sącz

Jaki kierunek jest najchętniej wybierany w tym roku? O to zapytaliśmy Natalię Gut, kierownika Działu Rekrutacji i Marketingu WSB-NLU. – Największym zainteresowaniem cieszy się psychologia, w szczególności specjalność psychologia kliniczna i osobowości. Tuż po niej jest informatyka ze specjalnością Programista Aplikacji Biznesowych. Ze studiów podyplomowych studenci najczęściej wybierają program Master of Business Administration. Na najbardziej oblegane kierunki już w sierpniu może zabraknąć miejsc! Jednocześnie przypominamy, że wyniki maturalne kandydaci na studia odbiorą dopiero za kilka dni.

 – Nie odczuliśmy żadnych przykrych konsekwencji finansowych spowodowanych wybuchem pandemii. Nasz przychód z usług edukacyjnych pozostał na niezmienionym poziomie, a z usług informatycznych nawet znacznie wzrósł z uwagi na fakt, że udało nam się wdrożyć nasz autorski system na innych uczelniach – wyjaśnia kanclerz WSB-NLU. – Obecne rekrutacje, których nabór stale, od 2017 roku się zwiększa, sprawiają, że konsekwentnie realizujemy naszą strategię, aby do 2023 roku uczelnia powróciła do liczby studentów na poziomie 4000. Każdemu studentowi, który zwrócił się do uczelni z wnioskiem o przyznanie świadczenia z powodu ciężkiej sytuacji finansowej, spowodowanej trudną rzeczywistością, w jakiej przyszło nam ostatnio funkcjonować, przyznaliśmy świadczenia z funduszy stypendialnych MNiSW. Niektórzy skorzystali z nich kilkukrotnie, a minimalna wartość takiego wsparcia wyniosła 1000 zł.

Zobacz także: Sądecka uczelnia WSB-NLU wyznacza trendy technologiczne dla całego kraju!

- Co dzień wpada do naszej bazy rekrutacyjnej od kilkunastu do kilkudziesięciu podań o rozpoczęcie studiów. Cieszy nas, że największa ilość nowych kandydatów dowiedziała się o nas z rekomendacji swoich bliskich lub znajomych. Warto wspomnieć, że dzięki współpracy z pracodawcami nasz program nauczania jest corocznie aktualizowany, w sposób uwzględniający ich potrzeby. Dzięki temu nasi studenci nie mają problemu z późniejszym podjęciem zatrudnienia na rynku pracy. Najlepiej widać to po naszych absolwentach, zajmujących czołowe miejsca w największych firmach na całym świecie – mówi Michał Kapała, specjalista ds. marketingu i rekrutacji WSB-NLU. – Obecnie obserwujemy wzrost liczby podań wpływających do bazy na poziomie 237 proc. w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku.

Wygląda na to, że obserwujemy absolutny rekord rekrutacji WSB-NLU w Nowym Sączu. Tak dobrze nie było od 10 lat!

[email protected], fot. archiwum







Dziękujemy za przesłanie błędu