Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 lutego. Imieniny: Bettiny, Konrada, Mirosława
20/10/2016 - 08:20

Witajcie w naszej bajce. Pan Kleks w Nowym Sączu [zdjęcia]

W ramach trzeciego dnia Mini Festiwalu Teatralnego dzieci i dorośli mogli obejrzeć niezwykle barwnie i pomysłowo zrealizowane przedstawienie „Akademia Pana Kleksa” według Jana Brzechwy. Do Nowego Sącza zawitał Teatr Maska z Rzeszowa.

Kto nie zna magicznej akademii dla chłopców, która mieści się na końcu ul. Czekoladowej? Jedna z najbardziej dziś znanych książek dla dzieci autorstwa Jana Brzechwy swoją popularność zawdzięcza nie tylko oryginalnej historii Adasia Niezgódki, Pana Kleksa i Szpaka Mateusza, ale także znakomitemu filmowi Krzysztofa Gradowskiego z 1984 roku. Stąd zawsze sięganie po tekst Brzechwy opatrzone jest sporym ryzykiem, bo jak wykreować postać Ambrożego Kleksa, nie myśląc o roli Piotra Fronczewskiego?

Przedstawienie „Akademia Pana Kleksa” w adaptacji i reżyserii Jerzego Połońskiego łączy ze sobą zarówno tradycję teatru aktorskiego jak i kukiełkowego. Roztańczony (mistrzowska choreografia), kolorowy, ale i mroczny musical porywa widza zarówno młodego jak i dorosłego. Świetnie się go ogląda, nawet znając na pamięć książkę czy film. Pomysłowo wypadają scenki odgrywane w formie małego teatrzyku (historia Mateusza, Dziewczynka z zapałkami).

Rzeszowski Teatr Maska przygotował „Akademie Pana Kleksa” w tym roku z okazji 60-lecia istnienia sceny.

***
„Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy
Teatr MASKA w Rzeszowie
Adaptacja i reżyseria – Jerzy Jan Połoński
Obsada: Marta Bury, Klaudia Cygoń, Jadwiga Domka, Henryk Hryniewicki, Malwina Kajetańczyk, Paweł Majchrowski, Andrzej Piecuch, Natalia Zduń

 (JB), fot. JB

Akademia Pana Kleksa, fot. Janusz Bobrek


Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020