Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 22 września. Imieniny: Maury, Milany, Tomasza
20/10/2016 - 08:20

Witajcie w naszej bajce. Pan Kleks w Nowym Sączu [zdjęcia]

W ramach trzeciego dnia Mini Festiwalu Teatralnego dzieci i dorośli mogli obejrzeć niezwykle barwnie i pomysłowo zrealizowane przedstawienie „Akademia Pana Kleksa” według Jana Brzechwy. Do Nowego Sącza zawitał Teatr Maska z Rzeszowa.

Kto nie zna magicznej akademii dla chłopców, która mieści się na końcu ul. Czekoladowej? Jedna z najbardziej dziś znanych książek dla dzieci autorstwa Jana Brzechwy swoją popularność zawdzięcza nie tylko oryginalnej historii Adasia Niezgódki, Pana Kleksa i Szpaka Mateusza, ale także znakomitemu filmowi Krzysztofa Gradowskiego z 1984 roku. Stąd zawsze sięganie po tekst Brzechwy opatrzone jest sporym ryzykiem, bo jak wykreować postać Ambrożego Kleksa, nie myśląc o roli Piotra Fronczewskiego?

Przedstawienie „Akademia Pana Kleksa” w adaptacji i reżyserii Jerzego Połońskiego łączy ze sobą zarówno tradycję teatru aktorskiego jak i kukiełkowego. Roztańczony (mistrzowska choreografia), kolorowy, ale i mroczny musical porywa widza zarówno młodego jak i dorosłego. Świetnie się go ogląda, nawet znając na pamięć książkę czy film. Pomysłowo wypadają scenki odgrywane w formie małego teatrzyku (historia Mateusza, Dziewczynka z zapałkami).

Rzeszowski Teatr Maska przygotował „Akademie Pana Kleksa” w tym roku z okazji 60-lecia istnienia sceny.

***
„Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy
Teatr MASKA w Rzeszowie
Adaptacja i reżyseria – Jerzy Jan Połoński
Obsada: Marta Bury, Klaudia Cygoń, Jadwiga Domka, Henryk Hryniewicki, Malwina Kajetańczyk, Paweł Majchrowski, Andrzej Piecuch, Natalia Zduń

 (JB), fot. JB

Akademia Pana Kleksa, fot. Janusz Bobrek
Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu