Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
06/01/2013 - 22:52

Wigilia w Kościele greckokatolickim. Łemkowie świętują

Kościół greckokatolicki w Polsce obchodzi dziś Wigilię Bożego Narodzenia. Wieczorem w cerkwiach całego kraju, m.in. w na Sądecczyźnie i w Gorlickiem odbyły się specjalne nabożeństwa o narodzinach Chrystusa. Dwutygodniowa różnica w terminie świąt wynika z faktu, że Kościół greckokatolicki w liturgii stosuje kalendarz juliański, a nie gregoriański, tak jak Kościół rzymskokatolicki.
Boże Narodzenie u grekokatolików poprzedza 40-dniowy Post Filipowy, który swoją nazwę nosi od imienia apostoła, którego wspomnienie wypada w przeddzień rozpoczęcia postu. W Wigilię, zwaną też Swiatym Weczerem obowiązuje ścisły post. Wieczorem rodzina zasiada do uroczystej kolacji. Wśród 12 potraw, do głównych należy kutia zrobiona m.in. z pszenicy (symbol rodzącego się życia), miodu (symbol wiecznego szczęścia), maku, orzechów i bakalii. Na stole znajdą się też ryby, barszcz, kompot z suszonych owoców i potrawy z grzybami. Posiłek rozpoczyna się od modlitwy i odśpiewania hymnu Troparionu, sławiącego narodzenie Chrystusa. Następnie odczytywany jest fragment Pisma Świętego. Potem wszyscy składają sobie życzenia, nie ma jednak opłatka, lecz prosfora – pszenny chleb, zazwyczaj posmarowany miodem.
Późnym wieczorem w cerkwiach odbywa się Powieczeria Wełyke (Wielkie Powieczeria), czyli trwające ok. godziny nabożeństwo, wzorowane na modlitwie Jezusa po Ostatniej Wieczerzy za grzechy całego świata. Nie ustawia się szopek, natomiast w centralnej części cerkwi na stoliku o nazwie „tetrapod” ustawiona jest ikona ukazująca narodziny Jezusa i krzyż.
(s), źródło: IDK








Dziękujemy za przesłanie błędu