Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 30 września. Imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery
15/08/2020 - 07:40

Wierni świętują Wniebowzięcie Maryi. W jej trumnie znaleziono kwiaty i zioła

Wierni obchodzą dzisiaj Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Ta uroczystość nazywana jest również świętem Matki Bożej Zielnej. Jest to jedna z największych uroczystości ku czci Maryi w Kościele katolickim. W kościołach kapłani błogosławią dzisiaj przynoszone do świątyni przez wiernych bukiety ziół i kwiatów.

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to jedno z najstarszych świąt kościelnych. Swoim początkiem sięga już V wieku. Dogmat Wniebowzięcia NMP, który głosi, że  Maryja została wzięta z duszą i ciałem do nieba i  tam ukoronowana na Królową, został uroczyście ogłoszony 1 listopada 1950 r. przez papieża Piusa XII.

- Na chwałę Wszechmogącego Boga, który specjalną łaskawością obdarzył Dziewicę Maryją, ku czci Syna Jego, nieśmiertelnego Króla wieków oraz Zwycięzcy grzechu i śmierci, dla powiększenia chwały jego Błogosławionej Matki, ku niewypowiedzianej radości całego Kościoła powagą Pana Naszego Jezusa Chrystusa, Świętych Apostołów Piotra i Pawła i Naszą, ogłaszamy, oświadczamy i określamy jako dogmat prawdę przez Boga objawioną, że Niepokalana Bogarodzica Dziewica Maryja, po dopełnieniu życia ziemskiego z ciałem i duszą została wzięta do nieba – czytamy w konstytucji apostolskiej „Munificentissimus Deus", w której dogmat został ogłoszony.

W Piśmie Świętym nie ma żadnej wzmianki o śmierci Maryi, dlatego dogmat ten nie jest uznawany przez protestantów.  Katolicy jednak już od początków Kościoła obchodzili Wniebowzięcie NMP.

W jednym z apokryfów jest opisana śmierć Maryi. Gdy Matka Boska umarła, apostołowie chcieli ją pochować. Złożyli jej ciało w trumnie, ale św. Tomasz spóźnił się. Gdy dotarł wreszcie na miejsce, chciał zobaczyć ciało Maryi. Gdy otworzyli trumnę, nie było w niej ciała Najświętszej Maryi Panny, a jedynie pachnące lilie i inne kwiaty i zioła.

Uroczystość Wniebowzięcia jest nazywana także świętem Matki Bożej Zielnej. W tym dniu wierni przynoszą do kościoła bukiety ziół i kwiatów, które kapłan uroczyście błogosławi.  Jest to gest podziękowania Bogu za pierwsze plony. Poświęcone bukiety wierni przynoszą do domów i zasuszają. Mają one chronić domowników przed chorobami  i przynosić błogosławieństwo rodzinie.

15 sierpnia w Polsce jest dniem wolnym od pracy. Zamknięte są także sklepy. Msze święte w kościołach są odprawiane w porządku niedzielnym.

RG, Fot. Ilustracyjna Sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe