Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
30/03/2021 - 06:00

Wielki Tydzień w czasach pandemii. Jak dobrze przeżyć te wyjątkowe dni?

Bez wątpienia Wielki Tydzień i sama Wielkanoc są najważniejszymi świętami dla chrześcijan. Dokumenty Kościoła wyraźnie wskazują, że Misterium Paschalne Jezusa Chrystusa stoi w centrum całego roku liturgicznego. Rodzi się więc pytanie: jak w obecnej, pandemicznej rzeczywistości, dobrze przeżyć Wielki Tydzień?

- Kiedy myślimy o świętach i świętowaniu często mamy na myśli to, co musimy zrobić oraz przygotować na święta. Czyli kierujemy się w stronę pewnego działania zewnętrznego, którego owoce będziemy mogli rzeczywiście dostrzec. Jednak dla osoby wierzącej i praktykującej większy nacisk powinien być na działanie „od wewnątrz”, aniżeli „od zewnątrz”. Działanie „od wewnątrz” to praca na poziomie ducha i zaangażowanie w przygotowanie serca – wyjaśnia ks. Marcin Kurmaniak, wikariusz Parafii św. Jana Pawła II w Nowym Sączu.

- Dla mnie pierwszym i najważniejszym etapem w przeżywaniu Wielkiego Tygodnia i Świąt Zmartwychwstania Pańskiego jest sakrament pokuty. Dobry rachunek sumienia oparty na modlitwie do Ducha Świętego oraz szczere wyznanie grzechów to pierwszy krok do pięknego przeżycia świąt. Polecam dogłębne zbadanie sumienia poprzez pomoce zamieszczone w książeczkach do modlitwy czy też internecie – zachęca ks. Kurmaniak.

Kolejnym etapem do dobrego przeżycia tych wyjątkowych dni jest solidny poranny i wieczorny pacierz wsparty rozważaniem Męki Pańskiej, czy też Słowa Bożego, które w liturgii mszy świętej prowadzi nas za Jezusem aż po krzyż i do chwały Zmartwychwstania.

- Nieodzownym elementem jest szukanie ciszy. Tak, może się to wydawać bardzo dziwne, ale Wielki Tydzień jest taką „Wielką Ciszą” przed tym, co czeka samego Jezusa i nas jako Kościół. Dlatego zachęcam do szukania ciszy o poranku lub przy wieczornej modlitwie. W naszym mieście świątynie w ciągu dnia są na ogół otwarte. Zachęcam do poszukiwania w nich ciszy podczas adoracji Najświętszego Sakramentu. Pamiętajmy, Bóg przemawia do nas w ciszy – dodaje kapłan.

- W miarę możliwości w obecnej sytuacji, zachęcam do przeżywania tych świętych dni za pomocą środków społecznego przekazu. One nigdy nie zastąpią realnego duchowego przeżycia, ale są pewnym „sprawdzianem naszej wiary” i próbą oczyszczenia nas wszystkich z „tradycyjnej pobożności”. W życiu duchowym trzeba często „coś stracić”, aby „coś zyskać” i wejść w głębszą relację z Bogiem. Więc czymś mile widzianym byłoby przygotowanie domowego ołtarzyka, specjalnego miejsca do wspólnej rodzinnej modlitwy podczas transmisji. Nie możemy także w tym czasie zapomnieć o pięknych i polskich tradycjach, które warto kultywować i przekazywać młodemu pokoleniu. Dobrze byłoby w tym czasie mieć także wobec siebie więcej cierpliwości i wyrozumiałości. Te postawy pozwolą nam skupić się na tym co najważniejsze, a nie na tym, co mało istotne – tłumaczy ks. Kurmaniak.

Stosujmy zasadę „dobrego słowa”. Zamiast jednego słowa narzekania i frustracji wypowiadajmy dziesięć słów pełnych nadziei i otuchy.

- Myślę, że warto zadawać sobie jedno ważne pytanie, skierowane do samego Zbawiciela na modlitwie: Panie Jezu, co mogę dla Ciebie zrobić w tym czasie? Niech te kilka prostych wskazówek pozwoli nam dobrze przygotować się oraz przeżyć Misterium Paschalne naszego Zbawiciela, który ukochał nas szaleńczą miłością wyrażoną w oddaniu za nas życia na drzewie krzyża, abyśmy mogli zyskać życie wieczne. Korzystając z okazji, życzę wszystkim drogim Czytelnikom portalu Sądeczanin.info błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Szczęść Boże – dodaje. ([email protected] Fot. Ilustracyjna) 







Dziękujemy za przesłanie błędu