Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 26 stycznia. Imieniny: Lutosława, Normy, Pauliny
30/07/2020 - 10:30

Wielki odpust w sądeckiej bazylice. Tysiące pątników odwiedzi to miejsce

Już w najbliższą niedzielę (2 sierpnia) w sądeckiej bazylice św. Małgorzaty rozpocznie się tygodniowy odpust, który w tym roku będzie odbywał się pod hasłem „Wielka Tajemnica Wiary”. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych w naszym regionie. Szacuje się, że podobnie jak w ubiegłych latach, tak i w tym roku, sądecką bazylikę w tym czasie odwiedzi tysiące pątników.

Cudowny obraz Przemienienia Pańskiego, który przed wiekami trafił do Nowego Sącza, przyciąga tłumy wiernych z całej Polski na sądecką górę Tabor. Już w najbliższą niedzielę (2 sierpnia) rozpocznie się tygodniowy odpust ku czci Przemienienia Pańskiego. Podobnie jak w ubiegłych latach, każdy dzień będzie poświęcony innej grupie społecznej.

W niedzielę (2 sierpnia) na mszach świętych spotkają się strażacy PSP i OSP, a także Róże Żywego Różańca, młodzież, a podczas uroczystej sumy odpustowej ludzie pracy. W poniedziałek (3 sierpnia) przyjadą małżonkowie, którzy w tym roku obchodzą jubileusze. Podczas wszystkich Eucharystii zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie. We wtorek (4 sierpnia) w odpuście wezmą udział dzieci niepełnosprawne oraz róże różańcowe modlitwy rodziców za dzieci. Na wszystkich mszach będzie błogosławieństwo dzieci i matek oczekujących potomstwa.

Zobacz program odpustu 

Z kolei w środę (5 sierpnia) w bazylice na Eucharystii spotka się Liturgiczna Służba Ołtarza oraz Dziewczęca Służba Maryjna. W uroczystej sumie odpustowej wezmą udział kapłani i zakonnicy, którzy w tym roku obchodzą jubileusze. W tym dniu podczas mszy wierni będą się w szczególny sposób modlić w intencji powołań do służby Bożej. W czwartek (6 sierpnia) odbędzie się główna uroczystość Przemienienia Pańskiego. Sumie odpustowej o godzinie 11 będzie przewodniczył bp Andrzej Jeż.

W piątek (7 sierpnia) podczas uroczystej mszy w sądeckiej bazylice spotkają się adoratorki Najświętszego Serca Pana Jezusa, członkowie Akcji Katolickiej, a także ruchy i stowarzyszenia. W uroczystej sumie odpustowej wezmą udział chorzy i cierpiący, a także pracownicy służby zdrowia i wolontariusze Caritas. Z kolei w mszy o godzinie 18 zostanie odprawione nabożeństwo w intencji Ojczyzny, w którym wezmą udział policjanci, strażnicy graniczni i miejscy oraz funkcjonariusze służby więziennej.

W sobotę (8 sierpnia) do sądeckiej bazyliki będą pielgrzymować pątnicy z Limanowej i Beskidu Wyspowego, a także pielgrzymi Ziemi Krynickiej, Doliny Popradu i Ziemi Sądeckiej. W ostatnim dniu odpustu wezmą udział rolnicy, członkowie Karpackiego Związku Pszczelarzy, pracownicy służb agronomicznych oraz osoby żyjące w pojedynkę.

RG r.gajewski@sadeczanin.info, Fot. arch. Sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu