Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
29/03/2020 - 22:25

Wielkanoc bez święconki? Oto zalecenia Stolicy Apostolskiej

W związku z epidemią koronawirusa, w tym roku święta Wielkanocy będą raczej nietypowe. Stolica Apostolska nie zaleca m.in.: organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów.

Takich świąt wielkanocnych jeszcze nie było. W związku z pandemią koronawirusa Stolica Apostolska wydała szczególne zalecenia! W tym roku Wielkanoc wypada 12 kwietnia i nie może być przeniesiona na inny termin.

Nie zaleca się organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów. Zamiast tego proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym, zgodnie z Księgą „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, t. 2, Katowice 2001, nr. 1347-1350.

Tekst może być umieszczony na stronach diecezjalnych i parafialnych.

Sugestie organizacyjne i przypomnienia dotyczące Triduum Sacrum

Uczestnictwo w celebracjach Triduum Paschalnego (Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wigilia Paschalna) nie jest nakazane.

Kongregacja zaleca, aby w kościołach katedralnych i parafialnych, nawet bez fizycznego udziału wiernych, biskup i proboszczowie mogli celebrować misteria liturgiczne Triduum Paschalnego, zawiadamiając wiernych o czasie ich rozpoczęcia, ażeby mogli włączyć się w modlitwę w swoich domach. W tym przypadku pomocne są relacje na żywo za pomocą komunikacji teleinformatycznej”.

Wielkanoc bez święconki? Cóż, świat staje na głowie

W Wielki Czwartek gest umycia nóg powinien być pominięty. Mszę św. krzyżma biskup ma możliwość przełożenia na późniejszy termin.

Dekret przewiduje również, że wyrazy pobożności ludowej i procesje, które ubogacają dni Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalne, decyzją biskupa diecezjalnego mogą zostać przeniesione na inne dni, np. 14 i 15 września.

(MK) fot. ilustracyjne

Żródło: episkopat.pl







Dziękujemy za przesłanie błędu