Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 lutego. Imieniny: Bettiny, Konrada, Mirosława
01/02/2017 - 16:10

Wieczór z Woody Allenem. Zagraj to jeszcze raz, Sam [zdjęcia]

Salwy śmiechu, gromkie brawa po spektaklu, a nawet w jego trakcie, a w tle „Casablanka” z Humphreyem Bogartem... W ramach drugiego dnia tegorocznych Wieczorów Małopolskich publiczność MCK SOKÓŁ miała okazję zobaczyć pełną dobrego humoru sztukę Woody Allena „Zagraj to jeszcze raz, Sam”. Z przedstawieniem do Nowego Sącza przyjechał Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

„Casablanka” w tym roku będzie obchodzić swoją 75. rocznicę od premiery. Melodramat z Bogartem i Ingrid Bergman, w roli byłych kochanków Dicka i Ilsy, to obraz kultowy, zaś dla bohatera sztuki Allena jest jak stan świadomości. Reżyser „Miłości i śmierci” lubił swoimi filmami (w tym wypadku sztuką teatralną) oddawać hołd swoim ekranowym mistrzom lub filmowym stylistykom (m.in. „Wnętrza”, „Zelig” czy „Cienie we mgle”). Komedia „Zagraj to jeszcze raz, Sam” to zarówno wyraz sympatii dla filmu z Bogartem, ale także cały przegląd ulubionych Allenowskich tematów, zachowań, fobii czy sympatii. Zwłaszcza, że główny bohater to portret parole samego reżysera (w filmowej wersji z 1972 roku zagrał go sam). Allan to młody krytyk filmowy, którego po dwóch latach małżeństwa opuszcza żona. Mężczyźnie stanąć na nogi pomagają zaprzyjaźniona para: Dick i Linda oraz wyimaginowany Bogart, który udziela mu rad jak postępować z kobietami. Zarówno wyimaginowane sceny w głowie Allana jak i te rzeczywiste to znakomita mieszanka absurdalnego humoru, satyry społecznej, jak i lirycznej powagi i strachu przed samotnością. Spektakl to przede wszystkim popisowa rola Krzysztofa Piątkowskiego, zwłaszcza, że aktor zapomina o filmowym pierwowzorze i swojego Allana szuka sam, ale pozostali nie są gorsi. Całe przedstawienie stale dynamicznie się rozwija (w tym przypadku ma coś z farsy), aż do popisowej sceny pożegnania na lotnisku, gdzie bohaterowie nie wiedząc (wiedząc?) odgrywają scenę pożegnania Dicka i Ilsy z „Casablanki”.

Zobacz: Zawadzka i Gornostaj inaugurują Wieczory Małopolskie [zdjęcia]

Czytaj: Karnawał w MCK SOKÓŁ z teatrem i Waldemarem Malickim

***
Woody Allen
Zagraj to jeszcze raz, Sam
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Obsada: Allan – Krzysztof Piątkowski, Bogart – Maciej Jackowski, Dick – Grzegorz Łukawski, Nancy/Sharon/Gina/Vanessa/Intelektualistka – Marta Konarska, Linda - Dominika Bednarczyk, Barbara – Agata Schweiger
Przekład: Grażyna Dyksińska, Jerzy Siemasz, reżyseria: Krzysztof Babicki, scenografia: Marek Braun, asystent scenografa: Aleksandra Grabowska (ASP), kostiumy: Jolanta Łagowska, opracowanie muzyczne: Krzysztof Babicki, asystent reżysera: Grzegorz Łukawski, inspicjent: Agata Schweiger.

(JB), fot. JB

Zagraj to jeszcze raz, Sam - fot. Janusz Bobrek


Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020