Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
16/12/2016 - 15:35

Wiecie, co to jest podłaźniczka? W Podegrodziu to wiedzą

Tradycyjnie, już od 39 lat, w okresie świąt Bożego Narodzenia, Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu organizuje „Konkurs Podłaźniczek i Eksponatów Kolędniczych”.

Jury, w skład którego weszli etnografowie: Magdalena Kroh i Benedykt Kafel, oceniło  prace zgłoszone do konkursu. Spośród  47  podłaźniczek i pająków  oraz 9 eksponatów kolędniczych (szopki, turonie, koniki, gwiazda)  wybrano te najpiękniejsze i najbardziej oryginalne  i zgodne z tradycją regionu oraz przyznano im nagrody. Po  rozstrzygnięciu konkursu otwarta została wystawa, na której można podziwiać wszystkie prace.

– Konkurs  cieszy się stale rosnącą popularnością. Do konkursu zgłoszono prace z gminy Podegrodzie. Podłaźniczki, pająki i eksponaty kolędnicze wykonane są przez indywidualne osoby, a także przez klasy i szkoły, przez osoby dorosłe i dzieci. Tegoroczne prace według opinii jury prezentują bardzo wysoki poziom artystyczny, a także wyjątkową zgodność z tradycją – zaznacza Teresa Cabała z GOK w Podegrodziu.

Zgłoszone do konkursu podłaźniczki i pająki wykonane są z bardzo różnych materiałów i w różnych stylach. Niektóre z nich przypominają te najstarsze, zrobione z czubka świerka, zawieszonego wierzchołkiem w dół i przybranego opłatkami, jabłkami, szyszkami itp. Kilka prac wykonanych zostało ze słomy w formie kopułki. Przyozdobione są misternie wyciętymi opłatkami, światami  oraz owocami leśnymi i bibułami lub wstążkami. Wszystkie te owoce spełniały w starych wiejskich obrzędach ważną  funkcję magiczną i były symbolem płodności i urodzaju.

– We współczesnych podłaźniczkach funkcja dekoracyjna zdominowała dawną, obrzędową. Pojawiło się na nich więcej ozdób nowszych, jak łańcuchy z papieru lub bibuły, gwiazdki ze staniolu, wreszcie szklane, fabryczne bańki choinkowe. Niemniej dzięki przywiązaniu do tradycji, a także dzięki konkursowi organizowanemu przez GOK w Podegrodziu, od wielu już lat ten stary element Godnich Świąt, jakim była podłaźniczka  znany jest i kultywowany do dziś, a przede  wszystkim dzielnie konkuruje na tym terenie z choinką. O przywiązaniu do tradycji świadczyć może fakt, iż wiele podłaźniczek  wykonali najmłodsi mieszkańcy gminy – dodaje.

(JB), fot. GOK Podegrodzie

Wiecie, co to jest podłaźniczka? W Podegrodziu to wiedzą










Dziękujemy za przesłanie błędu