Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 21 lutego. Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta
12/03/2019 - 18:45

W rocznicę urodzin siostry Julii. Dziękczynna Eucharystia w Nawojowej

120 lat temu w Nawojowej przyszła na świat błogosławiona siostra Julia Rodzińska, męczennica za wiarę podczas II wojny światowej.Wilno
16 marca 1899 r. w Nawojowej przyszła na świat Stanisława Maria Rodzińska, późniejsza siostra Julia i błogosławiona jako męczennica za wiarę w okresie II wojny światowej. W tym roku obchodzimy 120 rocznicę jej narodzin, a w czerwcu tego roku przypadnie 20 rocznica jej beatyfikacji.

Wcześnie osierocona była wraz z siostrą wychowywana i edukowana przez Zgromadzenie Sióstr św. Dominika w Nawojowej. W wieku 17 lat wstąpiła do zgromadzenia i kontynuuje edukację w Nowym Sączu, a potem w Krakowie. Po ukończeniu Wyższego Kursu Nauczycielskiego w Wilnie, zostaje kierowniczką Szkoły Powszechnej im. Matki Bożej Ostrobramskiej w Wilnie, a w wieku 35 lat przełożoną domu zakonnego w Wilnie i kierowniczką Zakładu Sierot.

Podczas wojny aresztowana za swoją działalność i osadzona w wileńskim więzieniu gestapo, a następnie w obozie karnym koło Kowna. W lipcu 1944 r. osadzona w obozie koncentracyjnym Stuttfoh koło Gdańska. Umieszczono ją na terenie tzw. „obozu żydowskiego” - w najcięższej części obozu. Pomimo ekstremalnie trudnych warunków podnosi innych na duchu, organizuje pomoc i wspólne (zakazane) modlitwy.


Stanisłąwa Maria Rodzińska - siostra Julia

Codziennie poniżanym kobietom dawała nadzieję i siłę do przetrwania. Zmarła w obozie na tyfus plamisty 20 stycznia 1945 r, tuż przed wyzwoleniem... Świadectwo jej męczeńskiej śmierci przekazała niemiecka Żydówka Eva Hoff. Większy artykuł jej poświęcony można będzie przeczytać w najbliższym, kwietniowym numerze miesięcznika „Sądeczanin”.

W rodzinnej parafii błogosławionej w Nawojowej o godz. 9 odbędzie się dziękczynna eucharystia, której przewodniczył będzie ks. bp Stanisław Salaterski. Przed mszą świętą, o godz. 8:30, wygłosi prelekcję s. Justyna Dombek OP, postulator sprawy beatyfikacyjnej.

W niedzielę z okazji rocznic, dom rodzinny bł. Julii Rodzińskiej będzie otwarty i będzie można zwiedzić dom błogosławionej, gdzie przyszła na świat i spędziła młodość. (Sylwester Rękas)Dziękujemy za przesłanie błędu