Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 stycznia. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
29/07/2020 - 18:50

W Nowym Sączu nie było tak pięknie, jak mogłoby się wydawać?

- Międzywojnie było pełne nierówności społecznych - pisze historyk dr Łukasz Połomski. - Patrzymy na nie w Nowym Sączu z perspektywy wspaniałych patriotycznych uroczystości, życia elit wojskowych i politycznych, wydarzeń kulturalnych. Mimo, iż ludzie byli dumni z odrodzonej Polski, to nie było jednak tak pięknie, jak mogłoby się wydawać.

- Ludność Nowego Sącza w życiu codziennym zmagała się z problemami typowymi dla mieszkańców średnich miast - pisze dr Łukasz Połomski, historyk, nauczyciel i publicysta, a jednocześnie redaktor naczelny kwartalnika "Sądeczanin Historia". - Należały do nich niskie zarobki, nie najlepsze warunki mieszkaniowe, epidemie czy konflikty narodowościowe.

Wykreowany przez ówczesną prasę cukierkowy wizerunek międzywojennej Polski dotyczył zaledwie niewielkiej części polskiego społeczeństwa. Historia pisana z perspektywy pałaców, ratuszów i kasyn oficerskich wyglądała pięknie. Pora na nią spojrzeć z perspektywy przedwojennych biednych dzielnic. Tak okres ten zapamiętała bowiem większość mieszkańców ówczesnego Sącza.

Czytaj też: Jak w 5 krokach kupić kwartalnik "Sądeczanin Historia"? Sprawdź, to proste!

Przemyślenia dr Łukasza Połomskiego znajdziecie na łamach kwartalnika "Sądeczanin Historia". Aby go kupić, wystarczy wpłacić 9,90 zł na nasze konto (numer konta 10 1020 3453 0000 8402 0274 0355), w opisie przelewu podając imię, nazwisko i adres, pod który przesyłka ma zostać dostarczona. 

Od niedawna kwartalnik jest dostępny w zupełnie nowej odsłonie. Teraz to nie tylko zapach papierowej gazety prosto z drukarni i coś więcej niż wysyłka miesięcznika prosto do waszych domów. Nadchodzi nowy wymiar "Sądeczanina", a wraz z nim e-wydanie, które możecie nabyć klikając w ten link. Zapraszamy również do sklepów stacjonarnych.

k.kos@sadeczanin.info, fot. KKDziękujemy za przesłanie błędu