Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 1 grudnia. Imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza
14/09/2022 - 18:55

W Nowym Sączu mamy kolejny piękny mural. Obraz dnia! [ZDJĘCIA]

W Nowym Sączu mamy kolejny przepiękny mural na jednej ze ścian Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu (dawna Szkoła Podstawowa nr 19) w Nowym Sączu. Widnieje na nim między innymi żołnierz – „Podhalańczyk”.

Mural namalował Magister Mors, czyli Mariusz Brodowski, sądecki mistrz street-artu. Dzisiaj zakończył nad nim pracę. To co jest widoczne na ścianie szkoły jest pomysłem dyrektora tej placówki Sławomir Szczerkowskiego. Na papier pomysł przelała jedna z uczennic szkoły. Koncepcja obrazu była jeszcze później dopracowywana i zaakceptowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Mural na ścianie Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu jest efektem konkursu „Murale – historia Wojska Polskiego”, ogłoszonego przez MON, do którego szkoła ta przystąpiła. Co więcej sądecki mural ma swoją nazwę: Rola „Podhalańczyków” w walce o niepodległość na muralu w Nowym Sączu”. Projekt złożył Związek Strzelecki „Strzelec” Organizacja Społeczno-Wychowawcza, a koordynatorem projektu jest Iwona Orzechowska.

- Chcieliśmy upamiętnić „Podhalańczyków”, jako formację, która stacjonowała w Nowym Sączu. Jest formacją górska – powiedział Sądeczaninowi Sławomir Szczerkowski, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu i komendant główny Związku Strzeleckiego „Strzelec” OSW. – My nawiązujemy do tych tradycji jako szkoła oraz Związek Strzelecki „Strzelec”, ale także Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu (umundurowanie i koszary, w których stacjonuje).

21 października na dziedzińcu szkoły odbędzie się przysięga dwustu nowych „Strzelców” i oficjalne odsłonięcie muralu.

- Na muralu widzimy żołnierza „Podhalańczyka” z 1939 roku – dodaje dyrektor Szczerkowski. – Warto tez napomknąć, że wspierała na, jeśli chodzi o kwestie historyczne wsparcie grupy Rekonstrukcyjnej „Cytadela” (odtwarza postaci 1 Pułku Strzelców Podhalańskich). W tle tego muralu jest żołnierz, który wykonuje zadania bojowe na co dzień. To współczesny „Podhalańczyk”. W tle widać Nowy Sącz (jest zarys najbardziej charakterystycznych budynków – Ratusza i bazyliki), Beskid Sądecki, a także Tatry.

[email protected], fot. IM.

Mural na ścianie Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu jest efektem konkursu „Murale – historia Wojska Polskiego”,
Mamy kolejny przepiękny mural na jednej ze ścian Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu


Dziękujemy za przesłanie błędu