Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
12/05/2019 - 22:55

W Krynicy pokazały się młode talenty z Polski i Ukrainy

W krynickiej Pijalni Głównej, sali balowej Starego Domu Zdrojowego oraz Kościele Zdrojowym trysnęła (10-12 maja) prawdziwa polsko-ukraińska fontanna młodych talentów artystycznych. Był śpiew i taniec oraz gra na instrumentach.

Młodzi ludzie z ukraińskiej Winnicy oraz Krynicy dali niezapomniany koncert złożony z przepięknych utworów oraz występów tanecznych.  Pojawiły się piosenki w języku polskim, ukraińskim i angielskim. Był taniec nowoczesny, towarzyski i klasyczny.

Wystąpiły m.in. ukraiński Zespół Tańca Klasycznego "Fuété" i Zespół Tańca Towarzyskiego „Gracja” z Miejskiego Pałacu Dzieci i Młodzieży im Lary Latusznej w Winnicy,  istniejący od 1992 roku. 

Jego założycielem i kierownikiem jest Jurij Rozbycki, który ukończył podyplomowe kursy choreografii na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie, na kierunku: folklorystyczne tańce ludowe.  Konsekwencją tego było utworzenie w 2005 roku dziecięcej grupy, która tańczy polskie tańce.  

W repertuarze znajduje się również taniec towarzyski. Zespół dużo koncertuje i bierze udział w licznych festiwalach na Ukrainie i w Polsce.

„Gracja” pozostaje pod opieką Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Juliana Lublińskiego w Nowogradzie-Wołyńskim,którego celem jest odrodzenie polskiej kultury i oświaty.

Zespół został odznaczony dyplomem i medalem MEN Ukrainy, a także nagrodzony orderem Zwiahela. Wielokrotnie występował w Krynicy-Zdroju. 
Dyrektorem jest Aleksander Matsyuk.

Artyści z Winnicy występowali wcześniej w krynickich kościołach, podczas Festiwalu im. Jana Kiepury, a także w Gorlicach, Krakowie, Radomiu i Warszawie.

Dla publiczności tańczył też m:in: Zespół Tańca Artystycznego „Miniatury”, powstały w 1986 roku z inicjatywy dyrektora Miejsko-Gminnego Domu Kultury Stefana Sopaty.

Jego założycielem był Władysław Szlęk, artysta baletu i choreograf z Krakowa. Ukończył szkołę baletową w Bytomiu, występował w Państwowym Zespole „Śląsk”, a także w Teatrze Wielkim w Łodzi, Operze Śląskiej i Operze Gliwickiej.

Swoje taneczne show zaprezentowały również: grupa Butterfly Crew oraz dziewczęca formacja „Funky Dolls”, od ponad 16 lat działająca przy MOSiR.

Po każdym występie młodzi wykonawcy byli nagradzani gromkimi brawami.

(MK) fot. aut. Dziękujemy za przesłanie błędu