Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 17 lipca. Imieniny: Aleksego, Bogdana, Martyny
12/05/2019 - 22:55

W Krynicy pokazały się młode talenty z Polski i Ukrainy

W krynickiej Pijalni Głównej, sali balowej Starego Domu Zdrojowego oraz Kościele Zdrojowym trysnęła (10-12 maja) prawdziwa polsko-ukraińska fontanna młodych talentów artystycznych. Był śpiew i taniec oraz gra na instrumentach.

Młodzi ludzie z ukraińskiej Winnicy oraz Krynicy dali niezapomniany koncert złożony z przepięknych utworów oraz występów tanecznych.  Pojawiły się piosenki w języku polskim, ukraińskim i angielskim. Był taniec nowoczesny, towarzyski i klasyczny.

Wystąpiły m.in. ukraiński Zespół Tańca Klasycznego "Fuété" i Zespół Tańca Towarzyskiego „Gracja” z Miejskiego Pałacu Dzieci i Młodzieży im Lary Latusznej w Winnicy,  istniejący od 1992 roku. 

Jego założycielem i kierownikiem jest Jurij Rozbycki, który ukończył podyplomowe kursy choreografii na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie, na kierunku: folklorystyczne tańce ludowe.  Konsekwencją tego było utworzenie w 2005 roku dziecięcej grupy, która tańczy polskie tańce.  

W repertuarze znajduje się również taniec towarzyski. Zespół dużo koncertuje i bierze udział w licznych festiwalach na Ukrainie i w Polsce.

„Gracja” pozostaje pod opieką Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Juliana Lublińskiego w Nowogradzie-Wołyńskim,którego celem jest odrodzenie polskiej kultury i oświaty.

Zespół został odznaczony dyplomem i medalem MEN Ukrainy, a także nagrodzony orderem Zwiahela. Wielokrotnie występował w Krynicy-Zdroju. 
Dyrektorem jest Aleksander Matsyuk.

Artyści z Winnicy występowali wcześniej w krynickich kościołach, podczas Festiwalu im. Jana Kiepury, a także w Gorlicach, Krakowie, Radomiu i Warszawie.

Dla publiczności tańczył też m:in: Zespół Tańca Artystycznego „Miniatury”, powstały w 1986 roku z inicjatywy dyrektora Miejsko-Gminnego Domu Kultury Stefana Sopaty.

Jego założycielem był Władysław Szlęk, artysta baletu i choreograf z Krakowa. Ukończył szkołę baletową w Bytomiu, występował w Państwowym Zespole „Śląsk”, a także w Teatrze Wielkim w Łodzi, Operze Śląskiej i Operze Gliwickiej.

Swoje taneczne show zaprezentowały również: grupa Butterfly Crew oraz dziewczęca formacja „Funky Dolls”, od ponad 16 lat działająca przy MOSiR.

Po każdym występie młodzi wykonawcy byli nagradzani gromkimi brawami.

(MK) fot. aut. 

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu


lipcowy miesięcznik