Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 16 października. Imieniny: Ambrożego, Florentyny, Gawła
03/11/2018 - 19:20

W Grybowie trwa przywracanie historycznej pamięci

- 11 listopada w Grybowie w ramach święta niepodległości Polski będziemy przeżywać szczególną uroczystość - pisze historyk, Grzegorz Szczecina.

11 listopada w Grybowie w ramach święta niepodległości Polski będziemy przeżywać szczególną uroczystość. Trzyletnie starania, o których pisałem w miesięczniku "Sądeczanin" przyniosły skutek. Otóż w ów dzień nastąpi uroczyste odsłonięcie nowej tablicy na pomniku w parku miejskim w Grybowie, który właśnie przechodzi renowację.

Na nowej tablicy w sumie zostanie umieszczone 155. nazwisk grybowian poległych w: powstaniu styczniowym, I wojnie światowej, wojnie polsko-bolszewickiej, II wojnie światowej i ofiary mordu katyńskiego.

Jest to bardzo podniosła uroczystość i ważny moment w dziejach miasta. Honorując poległych grybowian przywracamy prawdę historyczną. Do tej pory w Grybowie na pomniku była tablica z lat 50. i tylko ofiary "hitlerowców". Więc przywracamy godność miastu. O to zabiegałem poprzez publikację sylwetek grybowskich ofiar Katynia w "Sądeczaninie" i starania w Urzędzie Miasta. 

Uroczystość będzie poprzedzona mszą św. za Ojczyznę w bazylice grybowskiej o 9.30, później nastąpi przemarsz pod pomnik. W pomniku zostanie złożona ziemia uświęcona krwią Polaków: z Katynia, Miednoje, Bykowni i Smoleńska. 

Grzegorz Szczecina

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu