Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 24 listopada. Imieniny: Emmy, Flory, Romana
19/09/2017 - 03:00

W Czarnym Potoku będzie nowe sanktuarium maryjne

We wrześniu każdego roku, w Czarnym Potoku i Limanowej gromadzą się liczni pielgrzymi, z modlitwą na ustach przybywając do tamtejszych sanktuariów Matki Bożej Bolesnej. Biorą udział w uroczystościach odpustowych, które tradycyjnie odbywają się w okolicach 15 września, kiedy to w liturgii przypada wspomnienie Bolesnej Pani.

czarny potok
Czarnopotocki odpust, trwający od 14 do 17 września, miał w tym roku szczególny wydźwięk - między innymi z racji rozpoczynających się prac przy budowie nowej świątyni. Wymownym tego świadectwem było poświęcenie placu pod budowę dokonane w piątek 15 września przez ordynariusza diecezji bpa Andrzeja Jeża, celebrującego uroczystą mszę o godz. 11.

Głównym kaznodzieją tegorocznych uroczystości odpustowych, odbywających się pod hasłem „Matko Bolesna, porusz serca nasze”, był ks. Piotr Pasek – historyk sztuki i wicedyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie.

Zobacz też: Czarny Potok ma 700 lat. Jak to uczciliśmy?

Podczas gdy odpust w Czarnym Potoku już się zakończył, jeszcze do 22 września potrwają uroczystości w limanowskiej bazylice, przebiegające w tym roku pod hasłem „Ave, ave, ave Maryja”. Centralna uroczystość odbyła się już w niedzielę 17 września, a uroczystej Mszy Świętej o godzinie 11 przewodniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki – w latach 1996-2007 sekretarz św. Jana Pawła II, a później Benedykta XVI.

Czarny Potok

Charakterystyczną cechą odpustu w Limanowej są msze, gromadzące wiernych reprezentujących różne stany społeczne, m.in. duchownych, chorych, nauczycieli, bezrobotnych, dzieci, rodziny, stowarzyszenia i grupy modlitewne. Niemal każdego dnia do Matki Bolesnej spieszą pielgrzymi indywidualni oraz zorganizowani z okolicznych parafii.
Artur Hanula
 

Czarny Potok: nowe sanktuarium maryjne w rocznicę 700-lecia wioski
W piątek 15 września odbyło się poświęcenie placu pod budowę nowego sanktuarium w Czarnym Potoku, dokonane przez ordynariusza diecezji bpa Andrzeja Jeża, celebrującego uroczystą mszę. Fot. Tomasz Kowalski


Dziękujemy za przesłanie błędu