Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 sierpnia. Imieniny: Elwiry, Hipolita, Radosławy
10/10/2017 - 11:25

VI Hubertus Krynicki – to było święto myśliwych i leśniczych

To już VI Hubertus Krynicki Okręgu Nowosądeckiego! Podczas dwudniowego święta ( 7 i 8 października) myśliwi i leśnicy zaprezentowali kulturę, tradycje oraz zwyczaje łowieckie.

VI Hubertus Krynicki 2017

Tradycyjnie „Hubertusa” rozpoczęła rywalizacja  na strzelnicy Bradowiec „O Kryształowy Puchar Burmistrza Krynicy-Zdroju”. Tego też dnia,  po renowacji odsłonięto figurę jelenia w Parku Zdrojowym oraz promowano  książkę „Ze strzelbą przez życie – wspomnienia krynickich myśliwych” autorstwa Piotra Paska.

Natomiast główne uroczystości odbyły się w niedzielę. Po mszy św. odprawionej w Kościele Zdrojowym w intencji leśników i myśliwych, korowód uformowany z pocztów sztandarowych oraz gości,  wśród których byli parlamentarzyści: Anna Paluch, Piotr Naimski, Jan Duda, a także Marian Ryba, radny powiatu nowosądeckiego, przy  akompaniamencie Orkiestry Dętej z Nawojowej przeszedł na Deptak. Tutaj powitał wszystkich zgromadzonych  burmistrz Dariusz Reśko.

VI Hubertus Krynicki

To już szósta edycja Krynickiego Hubertusa. Inicjatywa jego organizacji wypłynęła od kół łowieckich „Leśnik” „Sokół” i „Jeleń” , prowadzących swoją działalność od wielu lat w Krynicy. – mówił  włodarz  uzdrowiska -  „Wydarzenie to ma pokazać tradycję łowiecką na terenie Sądecczyzny, a także prawdziwe oblicze łowiectwa i myślistwa, które stawowi część gospodarki leśnej.

Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się pokazy psów myśliwskich i ptaków łownych, a także koncerty: Zespołu Regionalnego "Pogranicze", Orkiestry Dętej z Nawojowej, Zespołu Wokalno Instrumentalnego "Orły" oraz Zespołu Regionalnego "Pogranicze". „Hubertusowi” towarzyszył jarmark rękodzielnictwa, a także stoiska z akcesoriami myśliwskimi. Natomiast strawy dla ciała dostarczyły punkty gastronomiczne serwujące smaczne  potrawy regionalne oraz dziczyznę.

 „Hubertus” to święto myśliwych, organizowane na początku sezonu jesienno-zimowego. Patronuje mu  święty Hubert (stąd nazwa), którego kult w Polsce sięga XVIII wieku.

(MaK) fot. aut.

VI Hubertus Krynicki: myśliwi, psy i podniebni drapieżcy
Obejrzyj zdjęcia z szóstego już Hubertusa Krynickiego - tradycyjnego święta myśliwych.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)