Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
21/05/2020 - 13:40

Uroczystości odpustowe w sanktuarium św. Rity już w ten weekend

Prawie dokładnie rok temu, 19 maja, podczas dwudniowego odpustu, biskup tarnowski Andrzej Jeż erygował sanktuarium św. Rity w kościele pw. Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu. Jest to jedyne takie miejsce kultu w Polsce. To właśnie w tym kościele w najbliższy weekend odbędą się uroczystości odpustowe.

Uroczystości odpustowe rozpocznie piątkowe nabożeństwo majowe z nowenną do św. Rity – patronki od spraw beznadziejnych. O godzinie 18, po mszy świętej odbędzie się procesja światła do figury św. Rity w ogrodzie. W sobotę, 23 maja o godzinie 6, 7.30, 9, 10.30 i 18 zostaną odprawione msze święte. O 17.15 wierni będą mogli uczestniczyć w nabożeństwie majowym.

Uroczysta suma odpustowa pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Henryka Nowackiego zaplanowana została na niedzielę, 24 maja, o godzinie 10.30. Msza będzie transmitowana przez RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz. Szczegółowe informacje dostępne są na plakacie poniżej.

Czytaj też: Mamy sanktuarium św. Rity w Nowym Sączu. Biały Klasztor celem pielgrzymek

Kult św. Rity w parafii Marki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu trwa od ponad 20 lat. Zapoczątkował go biskup Piotr Bednarczyk, który poświęcił wizerunek świętej, namalowany przez miejscowego artystę Bernarda Wójcika. To wierna kopia obrazu znajdującego się w miejscowości Cascia we Włoszech. Ufundowała ją pochodząca z Nowego Sącza Janina Habela-Juin. Było to jej wotum wdzięczności za łaski otrzymane od Boga przez wstawiennictwo św. Rity.

Święta pomaga mieszkańcom naszego regionu w trudnych sprawach. Na dowód wdzięczności wierni przynoszą do kościoła czerwone róże. Nieliczni wiedzą, dlaczego właśnie róża jest symbolem św. Rity. Od setek lat we wszystkich jej sanktuariach 22 maja każdego roku są święcone róże, symbolizujące jej delikatność, piękno i cierpienie. Ritę można porównać do róży, która zakwitła w niezwykle trudnych warunkach, gdy ludźmi rządziła obojętność i nienawiść. Gdy święta zmarła, jej klasztorną celę wypełnił zapach kwitnących róż.

k.kos@sadeczanin.info, fot. Sanktuarium św. Rity

Uroczystości odpustowe w sanktuarium św. Rity już w ten weekend
Fot. Sanktuarium św. Rity


Dziękujemy za przesłanie błędu