Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
12/02/2015 - 13:18

Uniwersytet ludzi niezwyłych. Edukacja w jesieni życia

Publikacja Uniwersytet ludzi niezwykłych. jest pracą zbiorową pod redakcją Wiesławy Borczyk, założycielki i prezes Stowarzyszenia Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku. Książka została wydana z okazji jubileuszu 10-lecia SUTW.
Opracowanie pozwala przyjrzeć się bliżej drodze, którą przemierzyli w trakcie tej dekady ludzie związani z instytucją, powstałą w celu poprawiania jakości życia starszych mieszkańców Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego. Na ponad stu stronach została zawarta historia sukcesu, który udało się osiągnąć, dzięki zaangażowaniu wielu osób. Zarówno przedstawiciele świata nauki związani z Sądecczyzną, jak i lokalni politycy, z entuzjazmem odnieśli się do pionierskiego wówczas na polskim gruncie pomysłu Wiesławy Borczyk, o utworzeniu w Nowym Sączu placówki oświatowej dla emerytów.

Bez wątpienia, historię każdego miejsca tworzą ludzie z nim związani. Ludzie są najważniejsi, bo to w nich drzemie potencjał do tworzenia i działania. Bez nich nawet najlepszy pomysł nie ma racji bytu. Nawiązuje do tego tytuł publikacji (Uniwersytet ludzi niezwykłych), który odnieść można zarówno do wykładowców, jak i słuchaczy. Jak to ujęła w swoich refleksjach dr hab. prof. nadzw. Zdzisława Zacłona – konsultant naukowy SUTW:

„(…) Uniwersytet jest miejscem, w którym każda osoba jest niepowtarzalna, ważna i potrzebna”. W szeregach kadry naukowej znaleźli się prawdziwi pasjonaci społecznej aktywności, ludzie pełni wiary w sens działania na rzecz publicznego dobra, którzy z zapałem podjęli się trudu stworzenia nowatorskiego programu kształcenia, dostosowanego do potrzeb seniorów. Zaczynali, gdy w kraju nie było jeszcze wypracowanych standardów mówiących o tym, jak tworzyć tego rodzaju instytucje. Wówczas mogło to się wydawać zadaniem karkołomnym. Dzisiaj jednak istnienie Uniwersytetu Trzeciego Wieku nobilituje region Sądecczyzny jako miejsce o ogromnym potencjale intelektualnym. Uczelnia stanowi jeden z bardziej znanych i cenionych ośrodków kształcenia, przeznaczonych dla ludzi starszych w Polsce. Natomiast uczestnicy zajęć cały czas swoją postawą przyczyniają się do obalenia stereotypów dotyczących ludzi w podeszłym wieku, które często stanowią barierę w komunikacji międzypokoleniowej. Przekonują, że wiek nie stoi na przeszkodzie, by aktywnie uczestniczyć w procesach, które wokół nich zachodzą, gdyż na każdym etapie życia, można zwiększyć swoją sprawność fizyczną, psychiczną i intelektualną. Dusza przecież się nie starzeje…".

Publikacja może być cenną lekturą dla osób badających dzieje instytucji oświatowych w regionie. Warto jednak wspomnieć, że w tej pracy, oprócz historii powstania uniwersytetu, szeroko przedstawiona została oferta wykładów i warsztatów, odbywających się w ramach prowadzonych zajęć. Dzięki temu książka może również zainteresować seniorów, którzy za pośrednictwem Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku chcieliby rozwijać swoje pasje, zdobywać nową wiedzę czy poznawać interesujących ludzi.

Katarzyna Zaryczny

**
Uniwersytet ludzi niezwykłych. 10-lat Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku , pod red. Wiesławy Borczyk, Nowy Sącz 2014, s. 124.

FORMULARZ GŁOSOWANIA







Dziękujemy za przesłanie błędu