Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 29 lutego. Imieniny: Antoni, Oswalda, Romana
04/10/2016 - 04:30

Uczniowie z Koniuszowej z wizytą na Podhalu

28 września odbyła się wycieczka do Geotermii Podhalańskiej i Zamku w Niedzicy. Wzięły w niej udział dzieci z klas I-III wraz z rodzicami i wychowawczyniami.

Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Geotermii Podhalańskiej w Bańskiej Niżnej. Dzieci dowiedziały się, że energia geotermalna jest wewnętrznym ciepłem Ziemi, nagromadzonym w skałach oraz w wodach wypełniających pory i szczeliny skalne. Energię geotermalną zaliczamy do kategorii energii odnawialnej, bo jej źródło – gorące wnętrze kuli ziemskiej – jest praktycznie niewyczerpalne. Nagromadzona woda osiąga  temperaturę kilkudziesięciu stopni, a nawet ponad 100°C. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób wykorzystuje się wody termalne oraz miały możliwość zwiedzania obiektu i poznania różnych urządzeń. 

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Zamku w Niedzicy. Pani przewodnik ciekawie i interesująco opowiadała dzieciom o historii i legendach z nim związanych, m.in. o słynnym Janosiku. W części muzealnej dzieci oglądały herby rodów panujących na zamku, komnaty ostatnich właścicieli - Salamonów,  wyposażone w różne  przedmioty z XVI – XIX w. Następnie, drewnianymi schodami, wyszły  na taras widokowy. Zobaczyły także zamkowe lochy, które służyły jako piwnice oraz więzienie. Każde dziecko miało tu możliwość zakręcić palcem w szczelinie skalnej i pomyśleć marzenie, które może się w przyszłości spełni. Wszystkie dzieci z tej propozycji bardzo chętnie skorzystały. Z lochów wyszły na dziedziniec, gdzie pani przewodnik pokazała im studnię wykutą w skale o głębokości 60 m. Tu opowiedziała im legendę o Brunhildzie i Bogusławie.  Następnie, w Izbach Pańskich, zwiedzały: salę myśliwską, izbę żupną i izbę straży. Spacerowały także po Zaporze w Czorsztynie podziwiając piękno polskich gór. Każde dziecko miało okazję kupić sobie pamiątkę. Wszyscy wrócili z wycieczki zadowoleni i pełni wrażeń.

ZS w Koniuszowej

Z wizytą na Podhalu


Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020