Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
30/03/2023 - 12:10

Uczczą pamięć św. Jana Pawła II. Już za kilka dni modlitewne marsze w Nowym i Starym Sączu

2 kwietnia będziemy obchodzić osiemnastą rocznicę śmierci papieża Polaka św. Jana Pawła II. W tym dniu w wielu miejscowościach w całej Polsce, w tym również na Sądecczyźnie, są organizowane modlitewne marsze pamięci w intencji poszanowania świętości i pamięci papieża.

Już za kilka dni, a dokładnie w niedzielę 2 kwietnia będziemy przeżywać kolejną rocznicę śmierci Karola Wojtyły. Osiemnaście lat temu, o godzinie 21.37, zmarł nasz ukochany papież, Polak, święty Jan Paweł II. Pamięć o nim w naszym kraju, ale także na całym świecie, jest wciąż żywa. 

18. rocznica śmierci św. Jana Pawła II

Podczas ostatniej pielgrzymki do Polski, w 2002 roku, papież Jan Paweł II „pożegnał się” z drogimi mu miejscami z młodości. Przejechał obok domu przy ulicy Tynieckiej, gdzie mieszkał wraz z ojcem po przyjeździe do Krakowa, przed kościołem św. Floriana, gdzie był duszpasterzem młodzieży, ponadto nawiedził grób rodziców, opactwo w Tyńcu i klasztor kamedułów na krakowskich Bielanach. Papieski helikopter przeleciał nad rodzinnymi Wadowicami i ukochanymi Tatrami. To była jego ostatnia pielgrzymka do swojej ukochanej ojczyzny.

Papież zmarł 2 kwietnia 2005 r. o godzinie 21.37, w wieku 84 lat. Przy łożu Jana Pawła II, umierającego w papieskich apartamentach byli jego najbliżsi współpracownicy m.in.: kard. Stanisław Dziwisz – osobisty sekretarz papieża, ks. prof. Tadeusz Styczeń, jego uczeń z KUL, ks. prałat Mieczysław Mokrzycki i opiekujące się Janem Pawłem II na co dzień siostry sercanki.


Dwa dni przed śmiercią, Jan Paweł II zawierzył Kościół i świat Bożemu Miłosierdziu. W specjalnym telegramie z 31 marca 2005 r. na uroczystość Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach r., napisał m.in. „Pragnę ponownie zawierzyć tej Miłości Kościół i świat, wszystkich ludzi na całym okręgu ziemi, a także siebie samego w mojej słabości”. Telegram został odczytany w sanktuarium nazajutrz po śmierci papieża, w niedzielę 3 kwietnia.

Pontyfikat 264. następcy św. Piotra trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni i był trzecim co do długości w historii papiestwa – po św. Piotrze i Piusie IX. Mimo że od śmierci Jana Pawła II minęło już 18 lat, ciągle ze wzruszeniem wspominamy dni, kiedy w kościołach, na ulicach i placach ludzie zatrzymywali się i zapalali znicze, kiedy wspólna modlitwa zjednoczyła mieszkańców wszystkich kontynentów, kiedy mieliśmy okazję do prawdziwej duchowej refleksji.

Modlitewne marsze pamięci w polskich miastach

W kwietniu 2005 r. ulicami polskich miast przeszły Białe Marsze Wdzięczności. W stolicy Małopolski wzięło w nim udział prawie milion osób, które o godz. 21.37 na Błoniach zastygły w modlitewnym milczeniu, zapalając świece. 18 lat od tych wydarzeń, w niedzielę 2 kwietnia ulicami wielu polskich miast znów przejdą marsze, upamiętniające Ojca Świętego. Mają one pokazać, że Papież Polak jest ważną postacią dla wielu z nas i jesteśmy mu wdzięczni za to, ile uczynił dla Kościoła, dla Polski i świata, ale też dla każdego z nas.

Marsze pamięci w Nowym Sączu

W Nowym Sącz w tym dniu również organizowane są modlitewne marsze pamięci w intencji poszanowania świętości i pamięci św. Jana Pawła II. Marsz wyruszy o godzinie 20 z dwóch miejsc: z kościoła św. Jana Pawła II rozważając tajemnice różańca św. i od Skały Piotrowej na sądeckich Plantach rozważając stacje Drogi Krzyżowej.

- Około godziny 21 spotykamy się na rynku przy pomniku św. Jana Pawła II, gdzie wspominając kolejną rocznicę śmierci papieża, polecimy się jego wstawiennictwu. O godzinie 21.37 rozlegną się dzwony naszej bazyliki – czytamy na stronie Parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu.

Zapraszamy do udziału wszystkich wiernych, jak również grupy parafialne i organizacje pragnące wspomnieć naszego wielkiego rodaka św. Jana Pawła II. Zachęcamy, aby zabrać ze sobą lampiony i chorągiewki w kolorach papieskich – zachęcają kapłani.

Marsze pamięci w Starym Sączu

Inicjatorem jednego z marszy jest Stowarzyszenie Banderii Konnej ISKRA Dolina Dunajca, współorganizuje go także LGD Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej. Uroczysta procesja ma wyruszyć 2 kwietnia o godz. 13.45 z placu na Targowicy w Starym Sączu, (ul. Wielki Wygon) przez centrum Starego Sącza pod Ołtarz Papieski, gdzie odbędzie się modlitwa w intencji Św. Ojca Jana Pawła II. Modlitwę poprowadzi Kapelan Banderii Konnej ks. Piotr Waśko. W przygotowanie wydarzenia zaangażowały się także koła gospodyń wiejskich, a także działacze z Jazowska i Nowego Targu. Organizatorzy zachęcają do udziału w nim zarówno pojedyncze osoby jak i zorganizowane grupy.

- Warto w trakcie marszu zamanifestować swe przywiązanie do Sądecczyzny, która zawsze popierała Ojca Świętego, choćby poprzez założenie stroju regionalnego. - wyznaje Marek Uszko, prezes LGD Stowarzyszenie Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej.

Przemarsz zakończy się Modlitwą Różańcową przy Ołtarzu Papieskim.

***

W tym samym dniu z kolei kapłani z Parafii św. Elżbiety w Starym Sączu organizują drogę krzyżową ulicami miasta. Nabożeństwo rozpocznie się o godzinie 19 w kościele św. Elżbiety, a zakończy przy Ołtarzu Papieskim. 

- Wydarzenie to wpisuje się w obchody 18. rocznicy przejścia do Domu Ojca św. Jana Pawła II i jest wyrazem naszej wdzięczności Bogu za dar jego pontyfikatu i świętości. Kiedy w przestrzeni publicznej niektóre środowiska próbują poprzez nieuczciwe i wątpliwe zarzuty dyskredytować postać św. Jana Pawła II, naszą najlepszą odpowiedzią może być modlitwa o jego pomoc i wstawiennictwo -  czytamy na stronie Portalu Diecezji Tarnowskiej. 

[email protected] Źr. Archidiecezja Krakowska, fot. UMWM, Bazylika Nowy Sącz)







Dziękujemy za przesłanie błędu