Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 21 września. Imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca
24/02/2020 - 11:25

Turniej wiedzy o języku ojczystym, czyli prosto o trudnym języku polskim

Nauka naszego języka stanowi nie lada wyzwanie dla przedstawicieli innych kręgów kulturowych. Obok chińskiego i arabskiego język polski znajduje się w czołówce najtrudniejszych języków świata. O tym, jak bardzo jest skomplikowany, mieli okazję przekonać się uczniowie z Wojnarowej.

W piątek, 21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – święto ustanowione przez UNESCO. Z tej okazji Szkoła Podstawowa w Wojnarowej (gmina Korzenna) zorganizowała turniej wiedzy o języku ojczystym.

Uczniowie klas V, VI, VII i VIII sprawdzili swoje umiejętności językowe. Cztery drużyny odpowiadały na losowo wybrane pytania. Zabawa okazała się tak wciągająca, że do rywalizacji nie trzeba było nikogo zachęcać. Forma turnieju była na tyle urozmaicona, że na kolejne pytania publiczność oczekiwała z niecierpliwością.

Zobacz także: Slang młodzieżowy. Czy znasz język nastolatków? Sprawdź się w naszym quizie!

Jednym z zadań było odczytanie fragmentu ,,Lokomotywy” po śląsku oraz ,,Pana Hilarego” w gwarze poznańskiej. Sprawdzano znajomość związków frazeologicznych, umiejętność czytania ze zrozumieniem oraz wiedzę z zakresu polskiej literatury.

Najlepiej wypadli uczniowie z klasy VIII, drugie miejsce zajęli najmłodsi przedstawiciele z klasy V, a trzecie uczniowie z klasy VI. – Wszyscy uczestnicy dobrze się bawili. Po turnieju o języku polskim wiedzą na pewno więcej – podsumowała Aneta Krasińska-Sikoń, inicjatorka wydarzenia.

Każde pokolenie tworzy swój własny slang, zrozumiały tylko dla rówieśników. Ważne, aby młodzi ludzie nie lekceważyli zasad poprawnej polszczyzny i nie kształtowali ich w dowolny sposób. Konkursy takie jak ten to świetna okazja, aby pokazać, że język polski da się lubić!

[email protected], fot. UG Korzenna

Turniej wiedzy o języku ojczystym, czyli prosto o trudnym języku polskim
Zdjęcia - UG Korzenna


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe