Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
15/01/2021 - 16:30

Trwa konkurs o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora. Kim był jego patron?

Tegoroczna, IX już edycja konkursu literackiego o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora zbliża się wielkimi krokami. Pod koniec lutego konkursowa kapituła ogłosi zwycięzców w kategoriach "Książka o Sądecczyźnie" i "Sądecki autor". Na Wasze zgłoszenia czekamy do 6 lutego 2021 roku.

Ks. prof. Bolesław Kumor (1925 – 2002) był jednym z najwybitniejszych historyków Kościoła naszych czasów. Wykładał na KUL, PAT i na Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Jego dorobek naukowy sięga 650 pozycji, w tym aż 37 książek. Wśród nich znalazły się dzieła takie jak ośmiotomowa historia Kościoła powszechnego czy czterotomowa historia Kościoła w Polsce. Ksiądz profesor opisywał także dzieje duszpasterstwa polskiego w USA. Z jego prac do dziś korzystają seminarzyści, dla których niejednokrotnie był on promotorem podczas pisania doktoratów i habilitacji.

Ks. prof. Bolesław Kumor zajmował się dziejami rodzinnej parafii w Trzetrzewinie. Publikował w ”Roczniku Sądeckim” i współtworzył regionalne publikacje, do których obecnie sięgają nauczyciele, studenci i wszyscy, którzy chcą poznać historię malowniczej Sądecczyzny. Ksiądz Kumor nigdy nie zerwał więzi ze swoją małą ojczyzną. Zawsze znajdował czas na posługę duszpasterską wśród sądeczan i nigdy nie odmawiał im pomocy. Pochodził z Szymanowic i tam został pochowany.

Czytaj też: IX edycja konkursu im. ks. prof. Bolesława Kumora. Kliknij i sprawdź szczegóły!

Nie bez powodu to właśnie on został patronem jednego z największych, literackich wydarzeń w regionie. Celem organizowanego już po raz dziewiąty konkursu jest wyróżnienie i zwrócenie uwagi sądeczan na najważniejsze dzieła, których tematyka związana jest z regionem Sądecczyzny, jak również docenienie twórczości sądeckich autorów.

Zgłoszenia w kategoriach: ”Książka o Sądecczyźnie” i ”Sądecki autor” można przesyłać do 6 lutego 2021 roku pocztą elektroniczną na adres: [email protected] lub tradycyjnie na adres: Społeczno-Kulturalne Towarzystwo ”Sądeczanin”, ul. Barbackiego 57, 33-300 Nowy Sącz. Jedna osoba może w każdej z dwóch kategorii dokonać maksymalnie 3 zgłoszeń. Ich oceny pod kątem zgodności z regulaminem dokona konkursowa kapituła. 

Na zwycięzcę czekają wyjątkowe nagrody - pamiątkowa statuetka, nagroda pieniężna (po 5 tysięcy złotych dla sądeckiego autora oraz książki o Sądecczyźnie) oraz wyróżnienie czytelników "Sądeczanina" w głosowaniu internetowym. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie statuetek odbędzie się 27 lutego 2021 roku. 

Zachęcamy do przesyłania zgłoszeń!

Regulamin konkursu
Formularz zgłoszeniowy

„Mecenas Czytelnictwa”Dziękujemy za przesłanie błędu