Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
01/05/2021 - 16:20

Ten rodzaj terapii może skutecznie konkurować z medycyną kliniczną

Dziś w wielu profesjonalnych poliklinikach proponuje się pacjentom kontrolowane głodówki lecznicze, które po wnikliwej diagnozie są ustalane indywidualnie.

Terapię opartą na postach leczniczych, głodówkach i restrykcjach kalorycznych skutecznie stosuje się od lat w wielu europejskich klinikach. Klinika Ottona Buchingera w Niemczech proponuje pacjentom głodówkę leczniczą już od 1920 roku. Polega ona na piciu soków z warzyw i wywarów warzywnych. Pacjenci otrzymują w ośrodku kompleksowy program kuracji z kombinacją zabiegów leczniczych i aktywności fizycznej oraz wytyczne do dalszego stosowania w domu. Strategie żywieniowe opracowywane są indywidualnie, na ich przygotowanie dla konkretnej osoby poświęca się bardzo dużo czasu. Niemal stuletnie doświadczenie kliniki Buchingera pokazuje, że ten rodzaj terapii może skutecznie konkurować z medycyną kliniczną. Obecnie ośrodek jest prowadzony przez czwarte pokolenie Buchingerów.

Federacja Rosyjska jest krajem, w którym głodówki lecznicze znalazły uznanie na równi z medycyną tradycyjną. Rosyjscy lekarze zaczęli stosować tę metodę już w XVIII wieku, a w XIX wieku na ten temat powstały w pierwszych ośrodkach badania kliniczne. Decydujący wpływ na rozwój głodówki leczniczej jako metody leczenia w drugiej połowie XX wieku miała szkoła prof. Jurija Nikołajewa. Opracowana przez niego metoda i jego baza dowodowa stały się podstawą większości licznych badań z zakresu leczniczego postu i nowoczesnych metod jego stosowania. Dziś w wielu profesjonalnych poliklinikach proponuje się pacjentom kontrolowane głodówki lecznicze, które są po wnikliwej diagnozie ustalane indywidualnie. Klinika prof. Laptewa w Petersburgu to tylko jeden z przykładów takich ośrodków. Posty są tam stosowane jako metoda redukcji masy ciała, ale też jako droga do zmiany stylu życia czy też jako terapia zespołu metabolicznego (choroby serca, cukrzyca, insulinooporność, nadciśnienie). Klinika od ponad 20 lat proponuje specjalnie wypracowane skuteczne strategie walki z nawagą. Terapia obejmuje również pracę nad wdrażaniem nowych nawyków żywieniowych.

Beata Anna Dąbrowska, Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej® i co dalej, wyd. 2 zmienione, Wydawnictwo WAM 2019

Wybór fragmentów: wydawnictwo WAM

[email protected]







Dziękujemy za przesłanie błędu