Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
28/02/2023 - 20:15

Ten młody duet potrafi wyczarować w kuchni cuda. Ich łosoś zachwycił jury

Dawid i Igor to młodzi i bardzo utalentowani kucharze, którzy uczą się w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Nawojowej. Ich danie z łososiem w roli głównej zachwyciło jury wojewódzkiego konkursu. I znowu przywieźli do szkoły dobre wieści!

Dawid Sekuła i Igor Zborowski są uczniami Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa w Nawojowej. Ich królestwem jest kuchnia, a w szkolnej pracowni realizują swoją pasję. Nie ma wątpliwości, że jeszcze nieraz usłyszymy ich nazwiska.

Tymczasem chłopcy po raz kolejny udowodnili, że potrafią gotować na mistrzowskim poziomie. Dawid i Igor reprezentowali swoją szkołę w konkursie wojewódzkim. Najpierw przeszli przez część teoretyczną, którą zdali wzorowo. Wyniki konkursu przeprowadzonego 24 stycznia pozwoliły młodym kucharzom zakwalifikować się na pierwszym miejscu do drugiej części – praktycznej.

Tematem przewodnim konkursu był pstrąg ojcowski i dziki łosoś z korzenną nutą. Uczniowie profili gastronomicznych zmierzyli się 22 stycznia w Zespole Szkół Gastronomicznych numer 2 im. profesora Odona Bujwida w Krakowie. Musieli przygotować zakąski i danie główne, które oceniło jury.

Do finałowego etapu konkursu przystąpiło 6 najlepszych szkół z terenu województwa. Poza uczniami z Nawojowej, w stolicy Małopolski rywalizowała również młodzież z Krakowa, Nowego Sącza, Limanowej, Olkusza oraz Nowego Targu.

Czwartoklasiści z Nawojowej jako zakąskę przygotowali tęczową terrinę z wędzonymi lodami i chipsem ze skorzonery. Jako danie główne Dawid i Igor zaserwowali dzikiego łososia z kremowym topinamburem, gołąbkiem na pudrze oliwnym i z aksamitnymi sosami. Ostrzegamy! Od samego oglądania tych dań, cieknie ślinka.

Chłopcy zgodnie zauważają, że ich szkoła wyróżnia się na tle innych szkół gastronomicznych – nie tylko w powiecie, ale w całym województwie. Nie pierwszy raz zresztą zdobyli wysokie miejsca w konkursach gastronomicznym.

- Poziom konkursu był dość wysoki. Nasze danie wyróżniło się na tle innych i konkurs przebiegł jak najbardziej po naszej myśli. Jesteśmy bardzo zadowoleni z potraw, które wykonaliśmy – mówi Dawid Sekuła i Igor Zborowski w rozmowie z „Sądeczaninem”.

Chłopcy zdobyli drugie miejsce i udowodnili, że na całej Sądecczyźnie są bezkonkurencyjni. Wyprzedzili ich tylko uczniowie z Krakowa. Igor i Dawid przynieśli swojej szkole kolejny powód do dumy, a zwłaszcza opiekunce klas żywieniowych, Annie Wilk i dyrektorowi Michałowi Bulzakowi. ([email protected], fot. SKS, Anna Wilk, ZSP w Nawojowej)
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu