Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
08/06/2018 - 12:55

Tegoroczna, 26. edycja Festiwalu Święto Dzieci Gór od 22 do 29 lipca

26. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór w Nowym Sączu odbędzie się od 22 do 29 lipca. Wydarzeniu towarzyszyć będą konferencje i warsztaty.

Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych „Święto Dzieci Gór” jest  nie tylko  artystyczną imprezą, ale również  miejscem spotkań dzieci rozmaitych  kręgów kulturowych oraz religijnych. Jego symbolem jest kręcący się, wielobarwny wiatraczek.

Uczestnikami tego  kulturalnego  wydarzenia  są polskie i zagraniczne zespoły folklorystyczne, reprezentujące różne grupy etniczne regionów podkarpackich oraz regiony górskie wszystkich kontynentów.

Podczas wspólnej zabawy dzieci zapoznają się z bogactwem i różnorodnością tradycji krajów i regionów, uczą się   tolerancji oraz szacunku do innej wiary, kultury, oraz obyczajów swoich rówieśników.  Dzieci kamracą się podczas  śpiewów i  tańców   na scenie, ale również poza nią.  Młodzi śpiewacy i tancerze występują nie tylko w Nowym Sączu. Są zapraszani m.in: do Krynicy-Zdroju i Muszyny.

26. edycji  Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór  towarzyszyć będą: II  Międzynarodowa Konferencję pn. "Folklor dziecięcy - między tradycją a współczesnością"  oraz warsztaty.  Grono prelegentów z Polski i zagranicy to eksperci takich dziedzin jak etnografia, etnologia, folklorystyka, antropologia kulturowa, etnomuzykologia, etnochoreologia, dialektologia, pedagogika czy kulturoznawstwo.

Problematyka różnych aspektów szeroko rozumianego tradycyjnego folkloru dziecięcego, widowisk prezentujących folklor dziecięcy czy sposobów jego przedstawień na scenie wywołuje częste dyskusje zarówno wśród krajowych jak i międzynarodowych gremiów jurorskich oraz naukowo-badawczych. Rozważania nad tymi zagadnieniami zostaną ujęte w trzech sesjach.

Organizatorem wydarzenia jest MCK Sokół w Nowym Sączu.

(MaK) fot. arch aut. Żródło: MCK Sokół, własne
 







Dziękujemy za przesłanie błędu