Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 15 sierpnia. Imieniny: Marii, napoleona, Stelii
12/03/2019 - 15:40

Teatr amatorski z Łącka z drugim miejscem na Posiadach Teatralnych na Orawie

Po raz trzeci grupa teatralna Berecik z Łącka działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury, występowała w ramach Spotkań Teatralnych Małopolski w Jabłonce. Tym razem wrócili z drugim miejscem.

Może w przyszłym roku będzie to miejsce pierwsze - mówi dyrektor GOK w Łącku Józef Strączek. - Trzymam za to kciuki, bo grupa pięknie się rozwija.

- W tym roku pojechaliśmy  z autorskim spektaklem według scenariusza Marcina  Wnęka czyli historią  życia Tadeusza Moryto. Spektakl zatytułowany ,,Muzyką i Pieśnią żyłeś razem z nami „opowiada o dokonaniach głównego bohatera - mówi Bernadetta Wąchała Gawełek - szefowa, założycielka grupy teatralnej oraz instruktor do spraw kultury i administracji.

- Praca nad spektaklem trwała kilka miesięcy, do tego przedsięwzięcia grupa liczy ponad trzydzieści osób, są to aktorzy z teatru Berecik, członkowie chóru Zew Gór oraz starostowie zespołu Górale  Łąccy. Akcja spektaklu toczy się wokół Chóru, którego dyrygentem był Tadeusz Moryto. - dodaje Bernadetta Wąchała Gawełek.

-  On wiele rzeczy inicjował  i na wielu płaszczyznach działał, to jest właśnie pokazane w spektaklu. Akcja dzieje się  od wyjazdu z domu Tadeusza Moryto aż po jego śmierć. Czas trwania spektaklu to troszkę ponad godzinę. Chcemy go pokazać w Łącku bo ludzie którzy pamiętają jeszcze Pana Tadeusza Moryto odnajdą się w tym spektaklu i będzie to dla nich piękne przeżycie.

Dwudziestego siódmego kwietnia wypada 50 rocznica śmierci Tadeusza Moryto - przypomina dyrektor GOK  .- Był on również założycielem Orkiestry Dętej w Łącku, która nosi jego imię. Ten spektakl będzie  hołdem oddanym tej osobie. Wcześniej oczywiście msza święta  a potem w sali teatralnej domu parafialnego w Łącku spektakl.

Konkurs w Jabłonce adresowany jest do  młodzieżowych i dorosłych teatrów amatorskich z województwa małopolskiego, działających w środowisku wiejskim oraz małych ośrodkach miejskich.

Impreza kontynuuje ideę spotkań zespołów teatralnych, które do roku 2011 odbywały się w Czarnym Dunajcu w ramach ,,Przepatrzowin” Teatrów Regionalnych Małopolski. Najlepsze grupy rekomendowane są do udziału w Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej.

Organizatorem tego wydarzenia jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, współorganizatorem – Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce. (PG)Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)