Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
15/09/2016 - 10:45

Te miejsca warto zobaczyć: sanktuaria Ziemi Limanowskiej

Limanowa, Szczyrzyc i Pasierbiec – w tych miejscach, sanktuariach na Limanowszyźnie, w sposób szczególny czczona jest Matka Boża.

Sanktuarium Matki Boskiej w Limanowej

Kultem w Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej otaczana jest figura Maryi. To rzeźba typu „pieta”, przedstawiająca Matkę Bożą siedząca na ławeczce i trzymającą na kolanach umęczone ciało Jezusa.  Kiedy i gdzie została wykonana figurka nie wiadomo. W rocznicę 1000-lecia chrztu Polski – 11 września 1966 roku abp Karol Wojtyła dokonał koronacji figury maryjnej. Niestety po pewnym czasie została skradziona. Kiedy się odnalazła rekoronacji dokonał w Krakowie już papież Jan Paweł II.

W jaki sposób figura przywędrowała do Limanowej? Źródła podają, że przybyła z Węgier do pobliskiej miejscowości Mordarka. To tam zaczął się kult figury, który z czasem przeniósł się do Limanowej, i tu jest kontynuowany do dziś. Na doroczny odpust, który przypada we wrześniu w sanktuarium gromadzi się wielu pielgrzymów z różnych stron kraju i z zagranicy.

W najbliższą niedzielę – 18 września, to właśnie w Limanowej będą miały miejsce diecezjalne obchody 1050-lecia Chrztu Polski. Uroczystość będzie jednocześnie jubileuszem 50-lecia koronacji tutejszej figury Matki Boskiej Bolesnej. Do Limanowej przyjedzie metropolita krakowski - kard. Stanisław Dziwisz i biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Sanktuarium Matki Bożej Szczyrzyckiej

Do opactwa ojców cystersów przyciąga pielgrzymów Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, kto go namalował?  Nie wiadomo, wiadomo jednak, że pochodzi on z XV wieku. Obraz przedstawia wizerunek Maryi z Dzieciątkiem Jezus. Oboje są przyodziani w złote szaty i korony. Na lewej ręce Maryi siedzi Jezus z podniesioną ręką.

19 sierpnia 1984 - w 750. rocznicę istnienia opactwa cystersów, obraz otrzymał złote papieskie korony, ufundowane przez opata Huberta Kostrzańskiego, poświęcone przez papieża Jana Pawła II i nałożone przez prymasa Józefa Glempa.

Z obrazem Matki Bożej Szczyrzyckiej związana jest historia o cudzie, jaki dokonał się podczas II wojny światowej.  Klasztor Ojców Cystersów udzielił wówczas schronienia partyzantom, których poszukiwali naziści. Nikogo jednak nie znaleźli. Wydarzenie to przypisywane jest wstawiennictwu Matki Boskiej.

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu

Czczony tutaj wizerunek Maryi przedstawia Matkę Bożą na kuli ziemskiej, u której stóp znajduje się wąż i księżyc. Odziana jest w złotą szatę a lekko złożonymi rękoma wskazuje na serce, pod którym nosi nie narodzonego jeszcze Chrystusa. W tle widać postać Boga Ojca, wysyłającego lekkim dotknięciem ramion Maryję na Ziemię, by była nam Pocieszycielką. Wokół niej widać aniołów, którzy otaczają Maryję i radują się z Jej chwały. U Jej stóp rozpościera się szarfa z napisem: „Matko Pocieszna wspomóż nas grzesznych”.

Kult Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu wprowadził Jan Matras w drugiej połowie XIX wieku, który po powrocie z walki między austriackimi i francuskimi wojskami, w swojej kapliczce osadził obraz, do którego, w ramach podziękowania za ocalenie życia, modlił się. Dwa lata później poświęcono tu obraz i kaplicę oraz nadano jej przywilej odpustu. Od tego momentu wokół kapliczki zaczęło się toczyć życie religijne, a wieść o cudownym obrazie Matki Bożej szybko się rozniosła. Ludzie coraz liczniej doświadczali wielu łask, przychodzili więc, by powierzać Maryi swoje trudne sprawy.

Kapliczka dała początek życiu religijnemu w Pasierbcu. W latach 1937-1980 wybudowano tu kościół i powstała parafia. 29 sierpnia 1993 r. biskup tarnowski Józef Życiński dokonał koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Pocieszenia.

Zobacz też: Te miejsca warto zobaczyć:sanktuaria Sądecczyzny

Oprac. (KB)

Na podstawie:  www.sanktuariapolskie.info

Fot. KB, strona parafii w Pasierbcu







Dziękujemy za przesłanie błędu