Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
08/03/2014 - 16:33

Tarnowskie debaty o tolerancji. Sądecka uczelnia zaprasza

W dniach 13-14 (czwartek-piątek) marca r. w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli przy ul. Nowy Świat 30 w Tarnowie będzie miała miejsce międzynarodowa konferencja pt. „Tolerancja we współczesnym świecie”. Jest ona organizowana przez Wyższą Szkołę Biznesu – National Louis University z siedzibą w Nowym Sączu, Katedrę Filozofii Instytutu Studiów nad Filozofią Słowiańską im. św. Cyryla i Metodego Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie, Pacyfistyczne Stowarzyszenie Wolnej Myśli oraz Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej (SEC). Rozpoczęcie konferencji - czwartek 13 marca o godz. 10.00.
Na konferencję zaprasza szczególnie dr Tadeusz Mędzelowski, kierownik Zakładu Teorii Polityki Instytutu Studiów Politycznych WSB-NLU. Obrady zaszczycą swoją obecnością władze uczelni: rektor dr Wiktor Patena, dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Informatyki dr Dariusz Woźniak, Dyrektor Instytutu Studiów Politycznych dr Marcin Poręba. Będą też studenci.
- Poglądy na tolerancję rozumiane w bardzo różnych kontekstach zaprezentują naukowcy z całej Polski, obradować będziemy o potrzebie tolerancji we współczesnym, tak różnorodnym świecie - mówi dr Mędzelowski, gospodarz tarnowskich obrad.
- Chcemy pokazać, że można różnić się pięknie, bo żyjemy w państwie pluralistycznym, swoistej „różnorodności w wielości” – dodaje dr Marcin Poręba.
W konferencji wezmą także udział Artur Franczak – dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu oraz Łukasz Połomski, sądecki historyk badający przeszłość głównie Żydów i innych mniejszości, doktorant Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Łukasz omówi „Źródła stereotypów na temat mniejszości narodowych na Sądecczyźnie”.
- Zdecydowałem się wyznaczyć granicę końcową mojego wystąpienia na 1939 r., ponieważ uważam, że do tego czasu nagromadziły się stereotypy, które już potem tylko rzutowały i sądzę, iż nadal niestety mają wpływ na naszą recepcję mniejszości narodowych. Ważnym elementem tych źródeł była nie tylko polityka, ale także prasa oraz autorytety, głównie religijne. To, jak nasi pradziadowie postrzegali Żydów przed wojną, zadecydowało o tym jak zachowywali się wobec Holokaustu, jak my postrzegamy dzisiaj mniejszość romską, czy jak traktowana była, szczególnie po wojnie, ludność wyznania ewangelickiego – wyjaśnia Łukasz. Artur Franczak natomiast spróbuje przedstawić działania, jakie podejmują Sądeczanie aby zwalczać owe stereotypy, przybliżając ludziom religię, kulturę i tradycję mniejszości narodowych. Temat wystąpienia dyrektora Biblioteki brzmi: „Przykłady różnorodności kultur i religii na Sądecczyźnie”.
- Obrady będą dotyczyć znaczenia tolerancji ujętej z dowolnie wybranej perspektywy, by przykładowo wskazać na jej aspekty kulturowe, edukacyjne, społeczne, prawne, polityczne, gospodarcze – informuje prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, która wygłosi wykład wprowadzający. Konferencja będzie miała charakter interdyscyplinarny. Dyskusje będą toczyć się także wokół problemu oddziaływania tolerancji na wolność człowieka, jego szczęście, czy poczucie sensu życia. Z referatami wystąpią przedstawiciele takich ośrodków akademickich jak: Szkoła Główna Handlowa, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytet Marii Skłodowskiej Curie w Lublinie czy Uniwersytet Rzeszowski oraz WSB-NLU.
Konferencji towarzyszyć będą wydarzenia kulturalne: promocja najnowszej książki pisarza i rzeźbiarza, Jana Stępnia pt. „Idą” oraz wystawa jego rysunków „Ludziki”. To wszystko w tarnowskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Krakowskiej 4.
- „Idą” to nowy tomik - czterdzieści kilka wierszy, w których staram się poetycko wyrazić mój stosunek do otaczającej mnie rzeczywistości – mówi artysta. Są wiersze o zwierzętach i starych drzewach a więc świat, który jest mi bliższy niż świat ludzki, w którym często dochodzi do głosu egoizm, pycha, głupota i nieszczerość. Tomik otwiera mój ulubiony wiersz pt. "Walcz", który jest mottem mojego życia. Zawiera on swoisty optymizm. W moich wierszach nie ma odniesień kulturowych. Penetruję czas teraźniejszy, który niepostrzeżenie staje się czasem przeszłym. Część utworów poświęciłem mojej żonie - Marii Szyszkowskiej, która jest mi wierną muzą od lat – dodaje Jan Stępień.
Początek obrad w czwartek 13 marca 2014 r. o godz. 10.00., ul. Nowy Świat 30, Tarnów. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji!

Agnieszka Małecka
Fot. JB - na zdjęciu m.in. Artur Franczak i Łukasz Połomski podczas pożegnania Izaka Goldfingera







Dziękujemy za przesłanie błędu