Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
07/10/2021 - 15:45

Tanzański pisarz Abdulrazak Gurnah laureatem Literackiej Nagrody Nobla 2021

Tanzański pisarz Abdulrazak Gurnah jest tegorocznym laureatem Literackiej Nagrody Nobla 2021. Tak zdecydowała Akademia Szwedzka.

Ogłoszenie nazwiska tegorocznego laureata Literackiej Nagrody Nobla nastąpiło w siedzibie Akademii Szwedzkiej w Sztokholmie. Poznaliśmy je dzisiaj o godz. 13. Podał je sekretarz Akademii, Mats Malm. On też uzasadnił wybór tego szacownego gremium.

Jak podaje Akademia Szwedzka w twórczości Abdulrazaka Gurnaha doceniono jego "bezkompromisowe i pełne empatii zaangażowanie w zgłębianie efektów kolonializmu na los uchodźców w zatoce pomiędzy kulturami i kontynentami". 

Aż do emerytury ten powieściopisarz pracował jako profesor literatury postkolonialnej na uniwersytecie w Kent.

Abdulrazak Gurnah urodził się 73 lata temu w Tanzanii. Jako student pod koniec lat 60. biegłego wieku opuścił swoją ojczyznę. Mieszka dziś w Wielkiej Brytanii. Tam zaczął pisać. Miał wówczas 21 lat. Początkowo pisał w rodzimym swahili, potem także w języku angielskim. 

Abdulrazak Gurnah jest autorem 10 powieści i wielu opowiadań. W swojej twórczości odwołuje się, na podstawie własnego doświadczenia, do kwestii emigracji,

Jego najbardziej znane powieści to "Memory of Departure", "Pilgrims Way", "Dottie", "Paradise", "Admiring Silence", "By the Sea", "Desertion" i "The Last Gift".

Tanzański pisarz dołączył do szacownego grona laureatów Literackiej Nagrody Nobla z poprzednich lat jak m.in.: Olga Tokarczuk, Toni Morrison, Alice Munro, Ernest Hemingway, Gabriel Garcia Marquez czy Bob Dylan.

W księgozbiorze Sądeckiej Biblioteki Publicznej im. J. Szujskiego w Nowym Sączu nie ma książek znajdujących się w dorobku pisarskim tegorocznego laureata Literackiej Nagrody Nobla. Mamy nadzieję, że te braki zostaną szybko uzupełnione i miłośnicy książek będą mogli je wkrótce wypożyczać i czytać.

[email protected], fot. PalFest, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons







Dziękujemy za przesłanie błędu