Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 3 grudnia. Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery
03/10/2022 - 09:20

Taką bronią walczyli nasi przodkowie. Niezwykła prezentacja w Żmiącej [ZDJĘCIA][WIDEO]

Niezwykle interesujące rozmowy na temat polskiego państwa podziemnego odbywały się w sobotę w Domu Spotkań z Historią w Żmiącej. W wydarzeniu wzięła udział również Małopolska Filmowa Grupa Rekonstrukcyjna Kadr, prezentująca różne rodzaje broni. Zobaczcie sami.

Niewiele jest tak niezwykłych miejsc jak Sądecki Dom Spotkań z Historią, który od niedawna funkcjonuje w Żmiącej. Gościło w nim już wiele uznanych osób. Przypomnijmy, że w maju odbyło się tutaj seminarium „Odwieczny Naród – wieś małopolska w czasach konfrontacji kultur”. W pierwszą sobotę października rozmowa dotyczyła z kolei polskiego państwa podziemnego. To właśnie jemu było poświęconych kilka paneli.

Częścią wydarzenia była także prezentacja przygotowana przez Małopolska Filmowa Grupa Rekonstrukcyjna Kadr z Krakowa. Mogliśmy podziwiać różne rodzaje broni. W przypadku niektórych można było zauważyć, że dotknął je „ząb czasu”. Dodawało im to jednak jeszcze większego uroku. Rekonstruktorzy mieli również stroje z tamtej epoki.

- Pojawiamy się w różnych miejscach i pokazujemy państwu, jak wyglądała Armia Krajowa od strony „plastycznej”, a więc w jaki sposób prezentowali się żołnierze – mówił przedstawiciel grupy. – Pokazujemy broń, opowiadamy o niej i zachęcamy, aby się interesować historią, głównie młodzież. Współpracujemy też z muzeum Armii Krajowej – dodawał.

Więcej o samej grupie rekonstrukcyjnej w materiale filmowym. Koniecznie obejrzyjcie również zdjęcia! ([email protected], fot.: Mateusz Pogwizd, wideo: Sylwia Siwulska)

Prezentacja broni w Żmiącej
Grupa rekonstrukcyjna prezentowała w Domu Spotkań z Historią w Żmiącej różne rodzaje broni. Całość prezentowała się niezwykle.


Dziękujemy za przesłanie błędu