Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
13/10/2020 - 13:55

Tak tańcują Lachy Sądeckie - zespół Sądeczanie na krynickiej scenie

Tańcują po sądecku, po polsku i po... ukraińsku. Zespół regionalny Sądeczanie techniką swojego występu zaskoczył jurorów na Festiwalu Zespołów Lachowskich i Góralskich w Krynicy-Zdroju. Zobaczcie, jak wywijali na scenie.

Czytaj więcej o nagrodach przyznanych na Festiwalu Zespołów Lachowskich i Góralskich w Krynicy

Zespół regionalny Sądeczanie promuje Polskę i Nowy Sącz już od 57 lat. Działają pod patronatem Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu. Kierownikiem zespołu jest Irena Pabisz, choreografem - Krystyna Popiela, a kierownictwem muzycznym zajmuje się Bogdan Matusik.

Sądeczanie prezentują folklor Lachów Sądeckich poprzez piękne stroje, żywiołowość i swobodę interpretacji wykonawców przy dużej rozpiętości wiekowej. Oprócz programów okolicznościowych pokazują również ocalone od zapomnienia dawne obyczaje i obrazki z życia codziennego. Ich specjalnością są tańce i przyśpiewki regionu sądeckiego, ale także polskie tańce narodowe: Krakowiak, Polonez, Mazur, Kujawiak z Oberkiem. Co ciekawe, Sądeczanie w swoim programie artystycznym mają również wiązankę tańców ukraińskich.

Zespół z Nowego Sącza jest laureatem wielu prestiżowych nagród na międzynarodowych festiwalach folklorystycznych w kraju, jak i poza granicami. Zostali odznaczenie m.in. Tarczą Herbową miasta Nowego Sącza, a także Medalem Gloria Artis przyznanemu za zasługi w dziedzinie kultury od ministra kultury. W Krynicy-Zdroju wytańczyli sobie kolejną nagrodę. Jury Festiwalu Zespołów Lachowskich i Góralskich wyróżniło ich za wysoką technikę prezentowanych tańców.

Jury Festiwalu Zespołów Lachowskich i Góralskich w Krynicy-Zdroju, fot. Sądeczanin

Sądeczanie zachwycili publiczność swoim występem na krynickiej scenie. Zobaczcie, jak tańczyli w Krynicy-Zdroju. (PS)

.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury







Dziękujemy za przesłanie błędu