Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 maja. Imieniny: Kornela, Lizy, Stanisława
13/01/2021 - 12:50

Tak jeszcze nie było. Przez zarazę będą zmiany w obrzędzie w Środę Popielcową

Pełne kościoły wiernych w Nowym Sączu, którzy na znak pokuty przychodzą, żeby posypać głowy popiołem. Tak jeszcze rok temu wyglądała Sączu Środa Popielcowa. Jak będzie teraz, w czasach zarazy? Inaczej. Watykan wydał w tej sprawie notę określającą procedury.

Kościoły na Sądecczyźnie zawsze zapełniają się wiernymi w Środę Popielcową, choć nie ma obowiązku uczestnictwa we mszy. To wezwanie do pokuty i dzień głębokiej refleksji nad współczesnym, zagonionym życiem. Niezależnie od tego co osiągniemy, kim jesteśmy i tak zamienimy się kiedyś w garść prochu.

"Pamiętaj, że z prochu powstałeś i w proch się obrócisz" – te słowa, wypowiadane przez kapłana podczas obrządku posypywania głów popiołem przy szalejącej zarazie, która zabija ludzi na całym świecie,  nabierają szczególnego znaczenia.

Czytaj też Czyją śmierć i wielki pogrzeb zobaczył jasnowidz? Złowieszcze wizje na 2021 rok 

Tegoroczna Środa Popielcowa będzie inna niż zawsze. Watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała notę określającą procedury, które mają być przestrzegane przez duchownych na całym świecie, informuje opoka.news.  

Ksiądz w chwili posypywania popiołem głów wiernych musi mieć maseczkę, rękawiczki i wcześniej zdezynfekowane ręce. Instrukcja wskazuje, że po pobłogosławieniu popiołu i pokropieniu ich wodą święconą w milczeniu, ksiądz zwraca się do obecnych, recytując tylko jeden raz wypowiadaną do każdego z wiernych formułę.

Czytaj też Oddech „bestii ze Wschodu” na Sądecczyźnie. Czy będzie zimno jak na Syberii ? 

- Następnie kapłan oczyszcza ręce, zakłada maskę ochronną, zasłaniając usta i nos, i posypuje głowy tym, którzy do niego przychodzą lub, jeśli to stosowne, idzie do tych, którzy stoją na swoich miejscach, nie wypowiadając żadnych słów – czytamy w nocie watykańskiej Kongregacji przytaczanej przez opoka. News.

Środa Popielcowa rozpoczyna czterdziestodniowy Wielki Post.  W tym roku przypada na 17 dzień lutego. (jagienka.michalik@sadeczanin.info) fot.archiwumDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020

„Mecenas Czytelnictwa”