Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 lutego. Imieniny: Danuty, Daniela, Juliany
15/03/2018 - 15:20

Szkoła w Nawojowej – to najlepsza szkoła w powiecie. Ta i żadna inna! [ZDJĘCIA]

Prawdziwe oblężenie przeżywał Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa w Nawojowej podczas „dnia otwartego”. Z pracowni, w których zajęcia mają przyszli technicy żywienia zbiorowego i usług gastronomicznych unosił się zapach przyrządzanych kulinarnych przysmaków. W innej pracowni młodych ludzi stojących przed wyborem szkoły ponadgimnazjalnej zachęcano do wyboru zawodu technik hodowli koni, a w jeszcze innych salach do wyboru zawodu – technika architektury krajobrazu, czy technika informatyka.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Nawojowej cieszy się od lat bardzo dobrą renomą nie tylko w Małopolsce. Wielu jej absolwentów prowadzi własne biznesy, pracuje w administracji państwowej i samorządowej. Uczniowie tej szkoły mogą pochwalić się też wspaniałymi osiągnięciami w różnorodnych olimpiadach przedmiotowych

Szkoła do wielu swoich sukcesów dopisała w tym roku kolejny. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. W. Witosa w Nawojowej, w rankingu szkół i techników „Perspektywy”, w kategorii technika w 2018 zajął pierwsze miejsce w powiecie nowosądeckim, piąte w województwie małopolskim i 27 miejsce w Polsce. W rankingu szkół olimpijskich szkoła uplasowała się w Polsce na 96 pozycji.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. W. Witosa w Nawojowej jest szkołą szczycącą się tytułem „Kuźni Talentów Kulinarnych przyznawanym przez Stowarzyszenie Kucharzy Polskich. Placówka ta jest przez wspomniane stowarzyszenie rekomendowana w całej Polsce.

W Zespole Szkół w Nawojowej część zajęć prowadzonych jest w ramach Małopolskiej Chmury Edukacyjnej. Placówka współpracuje, w ramach tego projektu z następującymi uczelniami wyższymi: Akademią Górniczo-Hutniczą, Politechniką Krakowską, Uniwersytetem Ekonomicznym, Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Pedagogicznym i Uniwersytetem Rolniczym, gdzie młodzież uczestniczy w zajęciach.

Młodzi ludzie, stojący przed wyborem szkoły średniej, którzy przyjechali do Nawojowej, by wziąć udział w dniu otwartym szkoły mieli okazje zapoznać się z ofertą kierunków kształcenia, zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych, a także staży zagranicznych, porozmawiać z nauczycielami oraz absolwentami, którzy kiedyś także wybierali tę szkołę. Można było też spróbować przysmaków przygotowanych przez uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych.

W roku szkolnym 2018/2019 szkoła oferuje następujące kierunki kształcenia: technik architektury krajobrazu, technik hodowli koni, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik informatyk. W ramach szkoły działają Technika: Architektury Krajobrazu, Hodowli Koni, Żywienia i Usług Gastronomicznych, Informatyczne.

Magdalena Gródek z klasy IVa, przyszły technik architektury krajobrazu przyznaje, że ani przez moment nie miała wątpliwości, jaką wybrać szkołę.

- Mieszkam w Nowym Sączu, ale od razu wiedziałam, że tutaj w Nawojowej chcę się uczyć. – mówi Magda. – Nie pomyliłam się. Szkoła spełniła w stu procentach moje oczekiwania. Teraz już ją kończę. Będę ją bardzo sympatycznie wspominała. Jakie mam plany na przyszłość? Chciałabym założyć własną firmę, ale czy tak się stanie, zobaczymy?

Aleksandra Klimek jest uczennicą klasy trzeciej. Podobnie, jak Magda wybrała ten sam kierunek.

- Od dziecka lubiłam rysować, co w zawodzie architekta krajobrazu jest niezwykle przydatne – opowiada Ola. – Zachęciły mnie także fajne praktyki zawodowe, które zapewniała szkoła. Jest ona godna polecenia.  Dyrekcja i grono pedagogiczne jest bardzo otwarte. Do nauczycieli można zwrócić się z każdą sprawą. Ta szkoła jest najlepszą szkołą dla osób, które chcą zdobyć ciekawy i przyszłościowy zawód. Zawód gwarantujący dobrą pracę.

Mury tej szkoły z tradycjami opuściło mnóstwo świetnie wykształconych młodych ludzi. Wielu z nich, już jako absolwenci wraca do tej placówki. Jedną z nich jest Izabela Drąg, absolwentka z Nawojowej, która maturę zdała w ubiegłym roku. Pani Izabela jest technikiem hodowli koni.

- Zachęcam młodych ludzi, którzy stoją przed dylematem, jaki kierunek nauki wybrać, aby zdecydowali się na ten, który ja wybrałam. Technik hodowli koni jest kierunkiem przyszłościowym. Obecnie pracuję w jednej ze stadnin, jako instruktor. Szkoła w Nawojowej nauczyła mnie życia. Nasi nauczyciele zawsze byli nam – uczniom pomocni. Tak jest do dzisiaj. Do mojej kochanej szkoły lubię wracać i bardzo miło wspominam nauczycieli. Oni traktowali nas po partnersku. Z każdą sprawą mogliśmy się do nich zwrócić i zawsze uzyskiwaliśmy od nich pomoc, jeśli zaszła taka konieczność. Ta szkoła bardzo dobrze przygotowuje do zawodu, a kadra pedagogiczna jest wykwalifikowana.

Szkoła w nadchodzącym roku szkolnym zamierza poszerzyć ofertę edukacyjną o kierunek technik weterynarii.

- Na ten kierunek jest bardzo duże zapotrzebowanie, dlatego wyszliśmy mu naprzeciw – mówi Michał Bulzak, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. W. Witosa w Nawojowej. – Szkoła jest przygotowana, aby kształcić w tym zawodzie. Mamy też odpowiednie zaplecze. Chcemy także w nowym roku szkolnym, czyli od września uruchomić Branżową Szkołę I stopnia wielozawodową. Będzie to szkoła 3-letnia, w której można będzie zdobyć dowolnie wybraną specjalność zawodową. Już robimy do tej placówki nabór.

Szkoła będzie oferowała następujące specjalności: betoniarz-zbrojarz, murarz-tynkarz, elektromechanik, mechanik pojazdów samochodowych, mechanik-monter maszyn i urządzeń, fryzjer, sprzedawca, rolnik, ogrodnik i stolarz.

- Uczniowie będą mieli przekazywaną wiedzę teoretyczną w szkole, zaś edukacja zawodowa odbywała się będzie w przedsiębiorstwach, z którymi jako szkoła współpracujemy – dodaje dyrektor Bulzak.  – W naszej szkole kształci się ponad dwustu uczniów z Nowego Sącza i regionu. U nas wiedzę zdobywają także uczniowie z Brzeska, Tarnowa, Nowego Targu i okolic Jesteśmy placówką bardzo bezpieczną, stawiamy na rodzinną atmosferę.

Szkoła posiada także własny internat, znajdujący się dwadzieścia minut od szkoły. Korzystają z niego uczniowie „przyjezdni”. Internat dysponuje dwu i trzyosobowymi pokojami z łazienkami, posiada  Wi-Fi i monitoring. We wrześniu ubiegłego roku w internacie został przeprowadzony kompleksowy remont. Zmodernizowana została również szkolna stołówka, w której żywią się uczniowie.

- W naszej szkole przeprowadzamy również kwalifikacyjne kursy zawodowe w zawodzie rolnik oraz pszczelarz - mówi Anna Bartusiak, wicedyrektor szkoły. – Jesteśmy także Ośrodkiem Doskonalenia Zawodowego w zawodzie: kucharz, cukiernik, budowlaniec, mechanik i sprzedawca.

Przy szkole w Nawojowej działa również gospodarstwo rolne o powierzchni kilkunastu hektarów. Hodowane jest w nim zboże wysokiej jakości. Okoliczni rolnicy kupują je, jako paszę dla zwierząt, albo materiał siewny. Placówka posiada również specjalistyczne maszyny rolnicze. W gospodarstwie pracuje czterech pracowników.

[email protected] Fot. IM.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Nawojowej
Dzień otwarty w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nawojowej

Artykuł sponsorowanyDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020