Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
01/03/2019 - 19:05

Szczawnica świętowała, sprawdź do kogo trafiły Perły Pienin

"Perły Pienin" to uroczystość organizowana w Szczawnicy od 2007 roku, podczas której przyznawane są statuetki dla osób, instytucji i inicjatyw organizowanych na terenie Szczawnicy, którzy zasłużyli się swoją działalnością. W tym roku uhonorowane zostały cztery osoby.

Szczawnica świętowała, Perły Pienin rozdane

 Uroczystość odbyła się w hotelu Szczawnica Park. Uroczystość poprzedziło wystąpienie burmistrza Grzegorza Niezgody. Specjalny program artystycznym przygotowała Ewa Walkowska. 

Tegorocznymi laureatami statuetek "Perła Pienin" zostali: 

Barbara Alina Węglarz - etnograf, kustosz, kierownik Muzeum Pienińskiego im. J. Szalaya w Szlachtowej. Autorka scenariuszy i realizatorka kilkunastu wystaw muzealnych ważnych dla historii miasta i uzdrowiska w Szczawnicy. Jest autorką przewodników: „Spacerkiem po starej Szczawnicy i Rusi Szlachtowskiej”, czy „Szlak godeł szalayowskich”; Opracowań: „Stadniccy w Szczawnicy” i „Szczawnickie atelier Awita Szuberta”; oraz publikacji we współpracy z Aliną Lelito „Żydzi w szczawnickim kurorcie”.

Jest autorką licznych artykułów publikowanych w periodyku „Prace Pienińskie” oraz kwartalniku „Pieniny – region polski”. W ostatnich latach zostały wydane albumy Jej autorstwa popularyzujące Szczawnicę i jej historię w 2017r. Szalay 1802 – 1876, a niedawno, bo końcem 2018 roku. „Na szczawnickim deptaku, „ oraz „Szczawnica. Podróż do kurortu w XIX wieku i dzisiaj. Poświeciła swojej pasji prawie całe swoje życie. 

Ryszard Maria Remiszewski - dziennikarz, który dla gór i pracy w Polskim Towarzystwie Krajoznawczo - Turystycznym poświecił większość swojego życia. W 1975 r. wstąpił do PTTK i od początku swej działalności wyróżniał się wielką aktywnością, zwłaszcza dotyczącą regionu Pienin i Beskidu Sądeckiego. Przez lata bezinteresownej pracy pozyskał szacunek społeczności, która wielokrotnie doceniła jego wysiłki.

Jego autorstwa są książki opisujące ważne wydarzenia, miejsca i osoby związane z Pieninami, m.in. Pieniński epizod Zygmunta Tałasiewicza (1989), Dramat zdarzył się w Pieninach: Wielka Powódź 1934 roku (wyd. 2006), Zygmunt Tałasiewicz - dusza ożywcza Pienin (2012), Schroniska Drogi Pienińskiej (2013), Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział Pieniński (2013), Bereśnik: Schronisko z duszą (2013), Orlica: Schronisko w Pieninach (2013), Śladami legendy o św. Kindze w Pieninach: O Średnianach, Chałupiskach i Miedziusianach (2015). Największym jego dziełem życiowym, są Prace Pienińskie – rocznik popularnonaukowy, którego jest Redaktorem Naczelnym, Wydawcą i Autorem licznych artykułów. 

Renata Gorecka i Grzegorz Gacek - małżeństwo, które w ostatnich latach znacząco przyczyniło się do wzrostu bazy noclegowej odnawiając stare, a zarazem budując nowe obiekty w Szczawnicy. W 2016 roku zakupili  Willę Tęcza, w bardzo złym stanie, która już po 10 miesiącach oddana została do użytku, jako Apartamenty Tęcza. Elewacja tego budynku została odrestaurowana zgodnie z klasycznym standardem zabudowy Szczawnickiej. (PG)







Dziękujemy za przesłanie błędu