Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
14/02/2018 - 13:00

Święty Walenty to patron Limanowej, dziś więc podwójne święto!

14 lutego to "święto" zakochanych. Dla Limanowej to również święto patrona miasta - świętego Walentego.

Walenty to święty kościoła rzymskokatolickiego, żyjący w III wieku w cesarstwie rzymskim. Był lekarzem i biskupem. Podczas posługi biskupiej udzielał potajemnie ślubów młodym legionistom. Cesarz Klaudiusz II wydał jednak zakaz wchodzenia w związki małżeńskie żołnierzy i za nieposłuszeństwo ściął Walentego. W więzieniu biskup poznał młodą córkę strażnika, która była niewidoma. Według legendy zauroczył się nią i uzdrowił ze ślepoty, a przed ścięciem napisał list do kobiety  z  podpisem „ twój Walenty”.

Zobacz też: Limanowa: Wybory samorządowe 2018: który radny jest najlepszy?

Wzmianki dotyczące kultu Walentego w Limanowej sięgają XV wieku. Od tego wieku święty staje się patronem miasta, a następnie zostaje wzniesiony kościół pod wezwaniem biskupa. 14 lutego w Limanowej odbywał się uroczysty odpust, a także jarmark związany ze świętym.

W Bazylice w Limanowej znajduje się witraż przedstawiający świętego biskupa, a także jego relikwie. W kaplicy obok Muzeum Ziemi Limanowskiej znajduje się również obraz z podobizną Świętego Walentego. Biskup uzdrawia na nim chłopca, prawdopodobnie chorego na padaczkę, a w tle można zauważyć panoramę Limanowej.

Zobacz też: Limanowa: bezpłatne badania w limanowskim szpitalu - nie daj się rakowi jelita grubego!

Święty Walenty to patron osób zakochanych, a także chorych na epilepsję, choroby nerwowe i umysłowe.

w.czech@sadeczanin.info, Fot. TKDziękujemy za przesłanie błędu