Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 2 października. Imieniny: Racheli, Sławy, Teofila
14/09/2023 - 15:15

Święto Powyższenia Krzyża: dziś początek obchodów wielkiego odpustu na Strzygańcu

14 września w parafii w Brzeznej rozpoczyna się uroczyste triduum przygotowujące do obchodów niedzielnego odpustu na Strzygańcu.

Jak wielokrotnie rozpisywaliśmy się, Strzyganiec, choć to tylko nazwa przysiółka, przewija się na ustach pielgrzymów i turystów z różnych zakątków Sądecczyzny i nie tylko po dziś dzień. Miejsce to, w którym jak pisał ksiądz Ciurka niebo styka się z ziemią, znane jest ze szczególnej czci Jezusa Frasobliwego i wiary w cuda, które po dziś dzień nie ustają. Miejsce to rozsławia również chór, który powstał na tej ziemi równo 30 lat temu prowadzony przez organistę Czesława Mordarskiego.

Co roku w połowie września mam miejsce szczególny odpust w kościele na Strzygańcu. W tym roku wypada on 17 września. Ale już w czwartek 14 września modlitewne przygotowanie do święta odpustowego rozpocznie się mszą świętą o godzinie 19. Za to w piątek o 17.30 z kościoła pw. Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej w Brzeznej ruszy uroczysta plenerowa droga krzyżowa aż na Strzyganiec, zakończona będzie wieczorną mszą. W sobotę zaś obchody liturgiczne otworzy Koronka do Bożego Miłosierdzia o 18.45, a zakończy msza święta.

W niedzielę 17 września zaś święto główne odpustowe. Godzinki do Najświętszej Maryi Panny już od 6.40, po nich msza święta. Suma zaś odpustowa z homilią o godzinie 11. Poprowadzi ją misjonarz z Peru ksiądz Bogdan Trzópek. Mszę poprzedzi Koronka do Bożego Miłosierdzia.

Strzyganiec to miejsce wielu pielgrzymek. Co roku regularnie do bram świątyni Jezusa Frasobliwego przychodzą zorganizowane pochody parafian z pobliskiej Trzetrzewiny, a także Świniarska.

(P.B.)Dziękujemy za przesłanie błędu