Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
27/06/2022 - 14:50

Święto Dzieci Gór 2022 w Nowym Sączu. Znamy program festiwalu [WIDEO]

Na dzisiejszej konferencji, dotyczącej 29. Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór, organizatorzy przedstawili program wydarzenia.

Tegoroczne Święto Dzieci Gór będzie wydarzeniem, które poruszy Nowy Sącz w te wakacje. Po pandemicznej przerwie i zeszłorocznym festiwalu zorganizowany w formie hybrydowej, dzieci z różnych zakątków świata znów zawładną miastem.

29. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych rozpocznie się 24 lipca, tj. niedziela. O programie opowiedział więcej Piotr Gąsienica, zastępca Dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu i równocześnie kierownik organizacyjny festiwalu. Święto Dzieci Gór rozpocznie się od spotkania kierowników zespołów wraz z władzami regionu i miasta w nowosądeckim Ratuszu o godzinie 15:30.

Tego samego dnia, po godzinie 16:00, prezydent Ludomir Handzel, przekaże dzieciom z Zespołów Regionalnych symboliczny klucz do miasta. Zastępczyni prezydenta, Magdalena Majka, na dzisiejszej konferencji podkreśliła, że moment ten jest nie tylko symboliczny, ale i bardzo ważny. Zastępca prezydenta Nowego Sącza podkreśliła również, że bardzo cieszy ją fakt, że przez tydzień to dzieci swoją dobrą energią zawładną miastem.

24 lipca, o godzinie 16:30 wyruszy korowód festiwalowy. Uczestnicy Święta Dzieci Gór przejdą z Rynku, deptakiem, ulicą Kościuszki i Ogrodową, aż do Amfiteatru Parku Strzeleckiego. Właśnie w tym miejscu, około godziny 17:00 rozpocznie się msza święta. O 18:00 nastąpi otwarcie festiwalu i koncert inauguracyjny.

Od poniedziałku do piątku, 25 – 29 lipca, w centrum Nowego Sącza na estradzie pod Ratuszem oraz w Amfiteatrze Parku Strzeleckiego, trwać będą Dni Narodowej. O 11:00 na rynku prezentować się będą zespoły tegorocznego Święta Dzieci Gór. Wieczorem, o 18:00, będą występować na scenie w parku.

Piotr Gąsienica zdradził również, które zespoły wystąpią na 29. Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych i w jakich parach będą prezentować dwój folklor.

W poniedziałek, 25 lipca, usłyszymy gospodarzy Święta Dzieci Gór, czyli zespół Sądeczoki. Lachowska ekipa zaprezentuje się w parze z litewskim Ciuciuruks. We wtorek, 26 lipca, pobawimy się w klimacie rumuńsko-góralskim. Na scenie zatańczą i zaśpiewają Mali Słopniczanie oraz Mugurelul z Rumunii.

Środa, 27 lipca, należy do zespołu Honal, reprezentującego kulturę spiską oraz Pletenitsa z Bułgarii. W czwartek, 28 lipca, na scenie zaprezentują się Mali Szczyrzycanie i ich kamraci ze Słowacji – Podpolancek.

W piątek na scenie Amfiteatru Parku Strzeleckiego zobaczymy aż trzy zespoły. Wystąpią: Mali Manowianie (z miejscowości Maniowy, Polska), Hkud Petar Zrinski (Vrbovec, Chorwacja) oraz Gorgany (Lwów, Ukraina).

W sobotę, 30 lipca, organizatorzy 29. Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych zapraszają na koncert finałowy do Amfiteatru Parku Strzeleckiego. Punkt kulminacyjny Święta Dzieci Gór rozpocznie się o godzinie 18:00.

Po zmroku, około godziny 20:30, zaplanowano również specjalną atrakcję, czyli tańczące fontanny. Wirującą w świetle wodę będzie można zobaczyć w Parku Strzeleckim. Piotr Gąsienica, zastępca dyrektora MCK SOKÓŁ, zaznaczył jednak, że woda nie zostanie zmarnowana, a po pokazie zostanie wykorzystana do podlania trawników w parku.

Wymienione już zespoły zaprezentują się w trakcie tygodnia na estradach plenerowych poza Nowym Sączem. Dziecięce Zespoły Regionalne będzie można zobaczyć w Krynicy-Zdroju w Parku Nitribitta (od poniedziałku, 25 lipca, do piątku, 29 lipca, o godzinie 19:00), w Muszynie w Amfiteatrze Zapopradzie (czwartek, godzina 19:00), na rynku w Bieczu (piątek, godzina 19:00) oraz w Krościenku nad Dunajcem na scenie Amfiteatru pod Wierzbą (piątek, godzina, 19:00).

Tegoroczne, zbliżające do jubileuszu, Święto Dzieci Gór, to również kiermasz twórczości i rękodzieła artystycznego trwający od niedzieli, 24 lipca, do soboty, 30 lipca. O warsztatach festiwalowych opowiedziała więcej Jadwiga Adamczyk, kierownik Sekcji Dziedzictwa Kulturowego MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu.

Warsztaty dla dzieci są bezpłatne, wystarczy wcześniejsze zgłoszenie poprzez formularz dostępny na stronie internetowej oraz obecność dorosłego opiekuna. Warsztaty będą się odbywać od poniedziałku do piątku w czasie trwania festiwalu, w godzinach 14:00 – 15:30 oraz 16:00 – 17:30.

Dzieci będą mogły popróbować swoich sił m.in. w wykonywaniu magnesowych postaci ubranych w filcowe stroje, tworzeniu techniką asamblażu, budowaniu karmników, ozdabianiu desek pięknymi ukraińskimi wzorami, robieniu woskowych świec czy tworzeniu koszulek z tradycyjnymi wzorami i motywami.

Święto Dzieci Gór będzie wydarzeniem obfitującym w atrakcje dla najmłodszych. Na konferencji prasowej zorganizowanej 27 czerwca w nowosądeckim SOKOLE zapewniali o tym również: Marta Mordarska, radna Województwa Małopolskiego i wiceprzewodnicząca Komisji Kultury Sejmiku Województwa Małopolskiego, Dariusz Gawęda, zastępca dyrektora dw. Przestrzeni Kulturowych Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWM oraz kierownicy polskich zespołów regionalnych obecni na spotkaniu.

"Sądeczanin" jest partnerem medialnym wydarzenia. ([email protected], fot. i wideo: SS)

Święto Dzieci Gór 2022: 24 - 30 lipca




Na dzisiejszej konferencji, dotyczącej 29. Międzynarodowej Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór, organizatorzy przedstawili program wydarzenia. (Fot. SS)






Dziękujemy za przesłanie błędu