Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
24/03/2022 - 21:45

Światy Marty Kołodziej, wernisaż malarstwa sądeckiej malarki w Muzeum Nikifora

W Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju odbył się 18 marca wernisaż wystawy malarstwa nowosądeczanki Marty Kołodziej „Moje światy”. To pierwsza, profesjonalna ekspozycja prac artystki na Sądecczyźnie. Patronat medialny nad wystawą objął portal "Sądeczanin".

Muzeum Nikifora w Krynicy zaprasza na wystawę malarstwa „Moje światy” Marty Kołodziej. Wernisaż ekspozycji odbył się piątek, 18 marca. Restauracja Marysieńka w Starym Sączu, krynicka willa Romanówka, wizerunek sądeckiej artystki Marii Wnękowej oraz urocze alpejskie pejzaże i miasteczka, takie motywy na barwnych obrazach utrwaliła artystka. 

czytaj też: Karolina Bielawska zdobyła tytuł i koronę najpiękniejszej kobiety świata 

Marta Kołodziej pasjonuje się symboliką, znaczeniami cyfr i ich układów, wciąga widza do świata swojej wyobraźni. Kolorami i baśniowymi scenami opowiada o ludziach, ich zwykłym życiu, emocjach i namiętnościach. Swoich bohaterów pokazuje często na tle miast, miasteczek i krajobrazów a także tych sadeckich.

Marta Kołodziej wychowała się w Nowym Sączu. W mieście tym dorastała i ukończyła szkołę średnią sióstr Niepokalanek w Białym Klasztorze. W latach 90. XX w. zamieszkała na stałe we francuskiej Normandii.

Od początku pobytu we Francji nie tylko dużo malowała, ale i wraz z mężem, Jacquesem Dubois, podejmowali różne akcje związane z promowaniem sztuki. Zafascynowała ją bardzo popularna sztuka naiwna i „art brut”.

W miasteczku Verneuil-sur-Avre  zorganizowali w nieużytkowanym kościele galerię sztuki art brut, która dzięki bardzo korzystnej lokalizacji, przy drodze z Paryża nad Kanał La Manche, cieszyła się dużą frekwencją turystów.

Obecnie artystka mieszka i tworzy w szwajcarskim miasteczku Meiringen, gdzie w opuszczonym hotelu urządziła galerię sztuki. Wystawa w Muzeum Nikifora w Krynicy czynna będzie do 19 czerwca 2022 roku. (MK) fot. (MK) Dziękujemy za przesłanie błędu