Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 lutego. Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany
12/07/2018 - 12:05

„Świat pod Kyczerą” uczy tolerancji i szacunku dla innych kultur

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Świat pod Kyczerą” zawitał (11 – 12 lipca) do Krynicy-Zdroju. Tutaj święto śpiewu, tańca, muzyki rozpoczyna złożenie kwiatów pod pomnikiem Nikifora oraz barwny korowód zespołów, a także koncert na Deptaku.

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Mniejszości Narodowych i Etnicznych „Świat pod Kyczerą” jest największym w Polsce i Europie świętem folkloru.  To cykl kilkunastu koncertów zorganizowanych z inicjatywy Jerzego Starzyńskiego, dyrektora Łemkowskiego Zespołu Pieśni  Tańca „Kyczera” z Legnicy.

Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera" skupia młodzież łemkowską z terenu Legnicy i okolic.  Założone w 1991 roku, od kwietnia 1992 roku działa jako stowarzyszenie społeczno - kulturalne.  Ma na celu m.in. propagowanie kultury łemkowskiej, przełamywanie stereotypów i prowadzić edukację wielokulturową. Organizuje koncerty, wystawy, konferencje naukowe, konkursy dla dzieci i młodzieży.

XXI  Międzynarodowy Festiwal "Świat pod Kyczerą" odbywa  się w dniach 29 czerwca – 12 lipca.  Festiwal składa się z  części: małopolskiej i dolnośląskiej.  W tym roku – oprócz Krynicy-Zdroju  -  gościł już  m.in.:  w Legnicy, Wołowie,  Świdnicy,  Chocianowie, Rudnej, oraz Sękowej.

W uzdrowisku pod Górą Parkową  koncertem finałowym  kończy się  to dwutygodniowe, międzynarodowe święto śpiewu, tańca i muzyki. Na plenerowej scenie występują zespoły folklorystyczne z Argentyny, Kolumbii, Nepalu, Ukrainy, Słowacji, Polski, Czech, Cypru Północnego.

Festiwal propaguje różnorodność kultur, uczy  jedności, tolerancji oraz  szacunku do drugiego człowieka,  bez względu na jego narodowość. Pokazuje, że istnieje tak mała mniejszość etniczna jaką są Łemkowie.

(MaK) fot. aut

Świat pod Kyczerą na zdjęciach
Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Świat pod Kyczerą” od 11 do 12 lipca trwa w Krynicy-Zdroju. Obejrzyj Zdjęcia:


Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020