Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 stycznia. Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
09/01/2022 - 03:45

Sukces sądeckiej szkoły. Świetne wideo, sami sprawdźcie

II miejsce oraz nagroda pieniężna dla Szkoły Podstawowej nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi w Nowym Sączu w Ogólnopolskim Konkursie Drzewo Franciszka. To już 4 edycja konkursu, skierowanego do szkół podstawowych. Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Zakłady Kórnickie, która szczyci się długoletnimi działaniami ekologicznymi.

W konkursie wzięło udział 60 szkół. A Grupa projektowa  w składzie :

  • Kamil Szczapa
  • .Amelia Górecka
  • Małgorzata Górecka
  • .Alicja Górecka
  • Maja Bomba
  • Aleksandra Król
  • Angelika Gajewska
  • Amelia Cabak
  • Zuzanna Szczechura
  • ​Wiktoria Janikowska wraz ze szkolnym koordynatorem - Mirosławą Łastowską, opiekunami dydaktycznymi: Edytą Mrozowską, Aneta Czarniecką, Stanisławem Szarkiem  z udziałem i wsparciem  dyrektora Szkoły Waldemara Olszyńskiego, zrealizowała szkolny projekt ochrony środowiska pod hasłem "Naprawić Siebie” w zakresie tematycznym "Ochrona krajobrazów i ekosystemów”. 

Rywalizowano  plastycznie, fotograficznie,  literacko czy też projektując modę ekologiczną. Rozstrzygnięcie i podsumowanie zmagań odbyło się podczas Święta Szkoły. Prace można było obejrzeć na wystawie i gazetkach.

Kilka pomysłów projektowych zrealizowano na łonie przyrody. Wykonano i umieszczono na drzewach budki lęgowe dla ptaków. W szkolnym ogrodzie pojawił się modny na świecie trend agrihoodu. Posadzono kwiaty,  warzywa i owoce. Plony zostały wykorzystane do zrobienia kanapek i sałatek przez dzieci.

Pięknie i ciekawie o przyrodzie i ochronie środowiska opowiadał Dyrektor Wydziału Środowiska  Nowym Sączu, Pan Grzegorz Tabasz. Wyniki pracy dziennikarskiej zarejestrowano nagrywając wywiad,  który został zaprezentowany na lekcjach wychowawczych . Nagraniem i montażem materiału filmowego  zajął się członek grupy projektowej – Kamil Szczapa.

Nostalgiczno- muzycznie hołd przyrodzie  złożyły trzy siostry Góreckie. Skomponowały i wykonały utwór muzyczny dedykowany środowisku i krajobrazom, który dzięki zaangażowaniu rodziców nagrano w profesjonalnym studio.  Na obrazach, w tle grających na skrzypcach  uczennic pojawiają się widoki Ziemi Sądeckiej. Zapisu kompozycji w plenerze dokonał jeden z rodziców, dysponujący profesjonalnym sprzętem. Z myślą i ideą ekologicznego działania, do najmłodszych dotarła autorka bajki ,,Zgredek i jego śmieci” Angelika Gajewska.

Kierując się  upodobaniami młodzieży i opierając się na jej guście  stworzono utwór, w stylu muzycznym –rap. Gościnnie wykonał go Marcin Jakubowski.  Kluczowa dla utworu jest warstwa tekstowa, która ilustruje wykonane zadania proekologiczne w czasie trwania projektu, nawiązuje do bieżących wydarzeń z zakresu ekologii oraz stanowi poradnik  wskazujący drogę  właściwego postępowania.

Nad  oprawą techniczną utworu czuwał również Kamil Szczapa. Warto również wspomnieć o krajowym koordynatorze, Panu Krzysztofie Mączkowskim, który służył nam cennymi radami i wspierał nasze działania, za co serdecznie dziękujemy. Zapraszamy również na stronę internetową szkoły gdzie został umieszczony raport z całości naszych działań.Dziękujemy za przesłanie błędu