Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
14/10/2022 - 15:10

Studiowanie dla bogaczy. Sprawdzili zawartość studenckich portfeli. Te kwoty szokują

W tym roku akademickim studenci będą wydawać miesięcznie o blisko pół tysiąca złotych więcej w porównaniu do poprzedniego roku. Badacze sprawdzili co słychać w studenckich portfelach. Nie ma co ukrywać, że życie studenta w obecnych czasach może być bardzo kosztowne.

Ile miesięcznie wydaje student?

Warszawski Instytut Bankowości oraz Związek Banków Polskich rokrocznie przygotowuje raport dotyczący wydatków polskich studentów. Obliczenia badaczy pozwalają wskazać średni miesięczny wydatek studentów.

W 2016 roku liczba ta wynosiła około 1500 złotych. Sześć lat później wspomniana kwota urosła ponad dwukrotnie. W 2021 roku średnie miesięczne wydatki polskiego studenta plasowały się na poziomie 2 740 złotych.

W 2022 roku mówimy już o kwocie 3 177 złotych. Choć są to wyliczenia – w dodatku uśrednione – wskazują one problem, obok którego trudno przejść obojętnie.

Studentów sposoby na radzenie sobie z kryzysem

Młody człowiek, chcący kształcić się np. w dużym mieście musi ponieść niebagatelne koszty. Często pomagają mu w tym rodzice, ale w obecnych czasach utrzymanie studenta może pochłonąć miesięczną pensję jednego pracownika. Nie każdy ma jednak takie szczęście i nie może pozwolić sobie na zależność finansową od rodzicieli.

Wielu studentów ledwo wiąże koniec z końcem podejmując się pracy dorywczej w wolnych chwilach. Sektor rozrywki czy gastronomia – to miejsca, w których niejeden student zdobywał doświadczenie.

Rozwiązaniem na finansowe problemy jest też podjęcie studiów zaocznych. Nauka w weekendy pozwala podjąć pracę w pozostałe dni tygodnia. Niestety, tacy studenci mogą pożegnać się z tzw. „czasem wolnym”. Studia zaoczne to także dodatkowy wydatek, który obciąża ich budżet.

Studenci nie mają oszczędności

Według badań przeprowadzonych przez WIB oraz ZBP, oszczędności studentów kurczą się w stosunku do ubiegłego roku. Aż 18 procent badanych wskazuje, że nie posiada żadnych oszczędności, a 24 procent respondentów zaoszczędziło poniżej 1000 złotych.

Młodzi ludzie mogą zaoszczędzić przede wszystkim na mieszkaniu. Ci, którzy mogą zatrzymać się pod dachem rodziców lub rodziny nie muszą odmawiać sobie wszystkiego. To jednak rozwiązanie dla tych, którzy pozostają w rodzinnych miastach. Nowosądeccy studenci decydujący się na podjęcie nauki na warszawskich czy krakowskich uczelniach muszą liczyć się z wielkimi kosztami.

Na co wydają studenci?

Największe wydatki studenci ponoszą na czesne (jeśli opłata za studia jest wymagana) i na wynajem lokum. Zaledwie 8 procent respondentów mieszka w akademiku, aż 34 procent znalazło swoje miejsce w wynajmowanej nieruchomości. 43 procent zaoszczędza, mieszkając za darmo u rodziców i rodziny.

W portfelu studenta musi znaleźć się również kwota przeznaczona na żywność, napoje (również te wysokoprocentowe). W tym przypadku inflacja nie oszczędziła nikogo. Podobnie jest w przypadku odzieży, o którą studenci również muszą zadbać.

Badacze wskazują, że studenci wydają też pieniądze – choć są to raczej symboliczne kwoty – na różnego rodzaju usługi i subskrypcje (np. Netflix, HBOO, Spotify, etc.), wyjścia na miasto, karnety sportowe, bilety miesięczne, transport, kosmetyki, artykuły higieniczne i chemiczne, jedzenia na mieście, materiały papiernicze i drukarnie oraz na szeroko pojęte zdrowie.

Jak sytuacja wygląda wśród nowosądeckich studentów? Wysyłajcie do nas swoje uwagi i przemyślenia. Ile wydajecie miesięcznie na życie? Co jest najdroższe? Na czym możecie zaoszczędzić? Czy studiowanie w Nowym Sączy i mieszkanie u rodziców to najlepszy sposób na odłożenie pieniędzy? Jeśli studiujecie w większych miastach – np. Kraków czy Warszawa – przedstawcie swój punkt widzenia. Czekamy na wasze wiadomości! ([email protected], fot. ilustracyjne – Pixabay)







Dziękujemy za przesłanie błędu